„Razem łatwiej” i „Start” nowe projekty realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SIL”
Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SIL” w Lubartowie w okresie sierpień - grudzień 2011 realizuje zadania publiczne nt. „Razem łatwiej - wsparcie niespokrewnionych rodzin zastępczych w powiecie lubartowskim ” oraz „Start - wsparcie procesu usamodzielnienia w powiecie lubartowskim”, współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Lubartowie. Realizacja wspierana jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lubartowie z powodzeniem od trzech lat pozyskuje dodatkowe środki finansowe w ramach konkursu ogłaszanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Departament Świadczeń Rodzinnych, które w całości przeznacza na kompleksowe wsparcie rodzin z terenu powiatu lubartowskiego, uzupełniając w ten sposób katalog usług oferowanych klientom PCPR w tym zakresie. W 2011 r. uznanie Departamentu Świadczeń Rodzinnych MPiPS otrzymały dwa projekty zgłoszone przez PCPR, które w wyniku otwartego konkursu zostały zlecone naszej organizacji.
Grupę docelową projektu stanowią 23 rodziny zastępcze (44 osoby) niespokrewnione z dzieckiem oraz 56 dzieci z w/w rodzin funkcjonujących na terenie powiatu lubartowskiego.
W ramach projektu zaplanowano działania:
Kampania informacyjna dotycząca rodzicielstwa zastępczego mająca na celu promowanie tworzenia niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych oraz szkolenia kandydatów na rodziny zastępcze.
W ramach Kampanii zaplanowano następujące działania: konkursu z nagrodami pt. Moja rodzina dla dzieci i młodzieży umieszczonych w rodzinach zastępczych oraz napisanie i wydanie poradnika dla rodziców – Vademecum rodzica zastępczego.
Trening Umiejętności Rodzicielskich (TUR). Warsztaty o charakterze treningu mają na celu wzrost kompetencji ich uczestników, nabycie konstruktywnych sposobów radzenia sobie z problemami, dzielenie się przez poszczególnych członków swoimi doświadczeniami.
Moderowanie grupy wsparcia - Edukacja grupy samokształceniowej
Zajęcia edukacyjne prowadzone przez któregoś z uczestników pod kierunkiem moderatora na temat zgłoszony wcześniej przez grupę.
Edukacyjne warsztaty kompetencji wychowawczo-społecznych dla dzieci podzielonych na grupy wiekowe
W małych rękach wielka sztuka- warsztaty plastyczne dla najmłodszych.
Odkrywcy lokalnych skarbów- warsztaty dla dzieci w wieku 6-13 lat.
Warsztaty Młodego odkrywcy- dla dzieci w wieku 13-17 lat.
Wyjazd integracyjno- edukacyjny dla wszystkich uczestników rodziców wraz z dziećmi. W ramach, którego odbędą się seminaria dotyczące profilaktyki zdrowotnej oraz zajęcia rękodzielniczo-etnograficzne.
Projekt Start- wsparcie procesu usamodzielniania w powiecie lubartowskim realizowany w terminie od 01.08.2011 do 31.12.2011 r. ma na celu wspieracie procesu usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej poprzez pomoc w uzyskaniu odpowiedniego standardu warunków życia.
Grupę docelową projektu stanowi 10 osób opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze w powiecie lubartowskim.
W ramach realizacji projektu zaplanowano następujące działania:
Trening kompetencji i umiejętności społecznych, którego celem jest m.in: dostarczenie wiedzy z zakresu gospodarowania budżetem domowym, radzenia sobie z obowiązkami życia codziennego , umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi, umiejętności planowania i realizacji planów, szeroko pojętej komunikacji, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, asertywności, radzenia sobie ze stresem i in.
Doposażenie gospodarstwa domowego usamodzielnianych wychowanków w niezbędny sprzęt AGD.
Spotkania grupy wsparcia, mające na celu odkrywanie profilaktyki zdrowotnej. W ramach tego zadania przewidujemy wyjazd do teatru.
Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "SIL" w Lubartowie