Raport podsumowujący realizację projektu „Wyjść z Cienia. Wsparcie pokrzywdzonych z nienawiści”
Stowarzyszenie Interwencji Prawnej (Warszawa) we współpracy ze Stowarzyszeniem Nomada (Wrocław) oraz ze Stowarzyszeniem Homo Faber (Lublin) przygotowało raport na temat przestępstw motywowanych uprzedzeniami ze względu na rasę, narodowość, pochodzenie etniczne lub religię oraz różnych przejawów dyskryminacji.
Chcemy zwrócić szczególną uwagę organizacjom zaangażowanym we wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy w Polsce na artykuł pt. „Dyskryminacja obywateli Białorusi i Rosji w Polsce po 24 lutego 2022 roku” autorstwa Olgi Dobrowolskiej oraz artykuł pt. „Sytuacja romskich osób uchodźczych w Polsce” autorstwa dr Joanny Talewicz, które opisują przejawy dyskryminacji pewnych grup osób, związane z wybuchem wojny w Ukrainie.
Sytuacja Białorusinów i Rosjan w Polsce bardzo zmieniła się po 24 lutego 2022 roku. Przed wybuchem wojny w Ukrainie, uchodźcy polityczni z Białorusi byli odbierani pozytywnie i często okazywano im wsparcie, natomiast po wybuchu konfliktu zbrojnego, zachowania Polek i Polaków wobec nich stały się ambiwalentne, a często nawet wrogie.
Podobnie obywatelki i obywatele Rosji stają się w Polsce niemile widziani, a ich doświadczenia dyskryminacji są marginalizowane w dyskursie publicznym. Jest to często związane z masowym poparciem Polek i Polaków dla Ukrainek i Ukraińców, choć jak to jest podkreślone w kolejnym tekście, nie wszystkie uchodźczynie i uchodźcy z tego kraju są na równi traktowani w Polsce.
Joanna Talewicz osadza sytuację ukraińskich Romek i Romów w szerszym kontekście antycyganizmu, czyli specyficznej formy rasizmu wobec tej grupy etnicznej. Osoby romskie uciekające z Ukrainy zmagają się z nierównym traktowaniem i wykluczeniem ze względu na swój status prawny, jak i przynależność etniczną. W ich przypadku różne formy i wymiary dyskryminacji krzyżują się i nakładają na siebie.
Zapraszamy także do obejrzenia zapisu video z konferencji "Wsparcie pokrzywdzonych z nienawiści". W wydarzeniu, które odbyło się 19 grudnia, wzięły udział badaczki, przedstawicielki organizacji zajmujących się wsparciem osób narażonych i poszkodowanych przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami, analitycy i przedstawiciele służb oraz lokalnego samorządu, odpowiedzialni za przestrzeganie praw człowieka, równe traktowanie i przeciwdziałanie ksenofobii.
Raport powstał w ramach realizacji projektu „Wyjść z cienia. Wsparcie pokrzywdzonych z nienawiści”. Projekt był realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG, w ramach współpracy partnerskiej między Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej, Stowarzyszeniem Nomada oraz Stowarzyszeniem Homo Faber (operatorem finansowym projektu jest Stowarzyszenie Interwencji Prawnej).