Czy w polskich sądach respektuje się prawo do równego i bezstronnego traktowania stron, czy przestrzegana jest zasada jawności rozpraw i czy sędziowie formułują werdykty w sposób jasny i zrozumiały? - między innymi na te pytania odpowiada najnowszy raport Fundacji Court Watch Polska. To jedyne w swoim rodzaju, zakrojone na taką skalę, opracowanie na temat polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak wypadają w nim krajowe sądy?
W niektórych obszarach lepiej niż w roku ubiegłym: "Coraz częściej zdarza się, że sędzia przeprosi lub wyjaśni przyczynę opóźnienia, jeśli rozprawa zaczyna się niepunktualnie. Nieco rzadziej niż w zeszłym roku obserwatorzy mieli zastrzeżenia do sposobu uzasadnienia wyroku".
W innych, niestety, gorzej: "Wzrósł odsetek posiedzeń, w czasie których, zdaniem obserwatora, sędzia zachował się w sposób niekulturalny lub agresywny w stosunku do uczestników – 3 proc. w porównaniu z 2 proc. w zeszłym roku".
Jednak mimo wszystko plusów jest znaczniej więcej niż minusów. Z roku na rok widać poprawę.
Court Watch Polska monitoruje polskie sądy od 6 lat. W tym czasie wolontariusze CWP przeprowadzili ponad 35 tys. obserwacji. W sezonie 2015/2016 dotarli do 137 sądów, w których monitorowali 5124 rozprawy. W kręgu ich zainteresowania były kwestie takie jak: punktualność sędziów, przyczyny opóźnień rozpraw, przestrzeganie zasady jawności, reakcje na pojawienie się publiczności (obserwatorów), ograniczenie prawa udziału publiczności w rozprawach i posiedzeniach, problemy techniczne ograniczające udział publiczności, ogłaszanie wyroków, zrozumiałość ustnych uzasadnień, przestrzeganie prawa do rzetelnego procesu, traktowanie uczestników posiedzeń i rozpraw.
W 2015 r. tytułem tym został uhonorowany sędzia Jarosław Gwizdak, prezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód. Wyróżniono go za gotowość do spojrzenia na pracę sądu z perspektywy obywatela. Sędzia Gwizdak dokonał m.in. osobistego audytu dostępności budynku sądu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, podjął również szereg innych działań ułatwiających interesantom załatwianie spraw.
O Fundacji Court Watch Polska:
Nie są prawnikami, a jednak od kilku lat zmieniają polski wymiar sprawiedliwości: organizują obywatelski monitoring rozpraw sądowych, szkolą sędziów, rozwijają Centra Sprawiedliwości Naprawczej, przygotowują raporty na temat stanu polskiego sądownictwa, audytują infrastrukturę sądową. I wreszcie: organizują plebiscyt na Obywatelskiego Sędziego Roku.
Wiodącym projektem Court Watch Polska jest monitoring rozpraw sądowych. W ciągu 6 lat wolontariusze Fundacji przeprowadzili ponad 30 tys. obserwacji (pod tym względem CWP jest liderem na skalę światową; w żadnym innym kraju wymiar sprawiedliwości nie jest monitorowany tak aktywnie i w tak metodyczny sposób). Każdego roku polskie sądy odwiedza ok. 500 społeczników współpracujących z CWP. W sezonie 2015/2016 dotarli oni do 137 sądów, w których monitorowali 5124 rozprawy.
Fundacja premiuje także postawy i działania środowiska sędziowskiego, które przywracają zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Służy temu plebiscyt Obywatelski Sędzia Roku, który w tym roku został zorganizowany po raz drugi.
Pobierz
-
Zaproszenie
doc ・28.67 kB
Źródło: Fundacja Court Watch Polska