W Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych jest zapis, że „osoby niepełnosprawne, (…) mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”. Ale czy tak jest na co dzień? - zastanawia się Marcin Stempniak, koordynator projektu „Niepełnosprawny jako pełnoprawny konsument i niezależny obywatel społeczności lokalnej”, realizowanego przez Fundusz Lokalny Ramża z Czerwionki-Leszczyn (woj. śląskie).
Pomysł projektu jest wynikiem konsultacji z osobami niepełnosprawnymi, przeprowadzanymi podczas posiedzeń komisji ds. orzekania o niepełnosprawności, której Stempniak jest członkiem. Skala problemów oraz marginalizacja tego środowiska zmotywowała członków Ramży do działania.
– Napisanie niniejszego projektu było efektem przemyśleń i chęci zmian stereotypowych poglądów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych, które przyczynią się do przeciwdziałania marginalizacji i wykluczenia społecznego. Projekt odpowiada na wielkie zapotrzebowanie i ciągły deficyt informacji w środowisku osób niepełnosprawnych. Niwelowanie barier i ograniczeń, wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnych form zatrudnienia oraz zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności to nasze priorytety – mówi Stempniak.
Działania skierowane są do do 16 osób niepełnosprawnych i 20 lokalnych liderów i przedsiębiorców z gminy Czerwionka-Leszczyny. Celem jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, czyli tworzenie szans oraz wyposażenie ich w wiedzę niezbędną do integracji społecznej i zawodowej oraz informowanie o skali tego problemu całej społeczności lokalnej. W szczególności chodzi tu o przełamanie niechęci do zatrudniania osób niepełnosprawnych, uświadomienie ich o przysługującym im prawom, rozpoznanie ich predyspozycji i pomoc w wyborze właściwej drogi zawodowej, przy jednoczesnym informowaniu potencjalnych pracodawców o dostępnych formach pomocy dla niepełnosprawnych pracowników.
W ramach projektu odbywają się warsztaty motywacyjne z doskonalenia umiejętności interpersonalnych, autoprezentacji, asertywności i radzenia sobie ze stresem oraz pracy w grupie. Warsztaty doradztwa zawodowego obejmują zajęcia praktyczne z pisania CV, przygotowywania się do rozmów kwalifikacyjnych, aktywnych form poszukiwania pracy. Ponadto odbywają się indywidualne spotkania z psychologiem i doradcą zawodowym oraz przeprowadzane są seminaria dla lokalnych liderów.
Projekt powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” . Nieformalnymi partnerami projektu są Urząd Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach. Projekt, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, rozpoczął się 1 grudnia 2009 roku i potrwa do 30 kwietnia 2010 roku.
Źródło: www.ramza.org