Rada Pożytku Publicznego z nowym współprzewodniczącym ze strony rządu
Ogólnopolska Rada Działalności Pożytku Publicznego to obecnie organ doradczy Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Piotra Glińskiego. Pracami Rady zawiadują dwaj współprzewodniczący. Jeden, wybierany przez przedstawicieli organizacji, to Krzysztof Balon. Drugiego, wskazywanego przez rząd i stronę samorządową, przedstawiono 20 grudnia na 13. posiedzeniu RDPP.
Lipiński: Większość NGO jest niezadowolona. Dlatego tworzymy Centrum
Trzynaste posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego odbyło się 20 grudnia 2017 r. Po raz drugi zorganizowano je w Kancelarii Premiera. W posiedzeniu uczestniczył Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Piotr Gliński. Dyskusjom z Przewodniczącym poświęcona była pierwsza część posiedzenia.
Gliński: Im bardziej będziecie nas aktywizować, tym bardziej będziemy responsywni
Wicepremier zapewnił na wstępie, że nie przewiduje zmian w procedurze działania, ani w składzie Rady Działalności Pożytku Publicznego (chodzi o skład w obecnej kadencji, która kończy się w październiku 2018 r.). Minister kultury jest przekonany, że usytuowanie Rady w KPRM przyspieszy decyzje polityczne. Poza przedstawieniem nowego współprzewodniczącego, Piotr Gliński wyjaśnił również, że sekretarzem RDPP (z urzędu) jest teraz dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Weronika Najda (jeszcze na poprzednim posiedzeniu funkcję tę pełnił Wojciech Kaczmarczyk).
Minister Gliński nie był obecny na całym posiedzeniu (podobnie jak nowy współprzewodniczący, który wyszedł nawet przez Piotrem Glińskim), zdążył jednak wysłuchać relacji z prac zespołów Rady – w zespołach odbywa się większość merytorycznych dyskusji pomiędzy posiedzeniami i to zespoły najczęściej przygotowują przyjmowane następnie na posiedzeniach uchwały.
Ponieważ było to pierwsze oficjalne spotkanie Przewodniczącego z członkami RDPP, skorzystali oni z okazji, żeby przedstawić wicepremierowi różne postulaty i uwagi. Jedna z nich dotyczyła większego zaangażowania przedstawicieli ministerstw w prace tego ciała. RDPP zawsze miała problemy z członkami strony rządowej. Realia są takie, że przedstawiciele organizacji najczęściej pracują we własnym towarzystwie (nie licząc osób z obsługującego Radę departamentu). Zastanawiano się, jak doprowadzić tu do poprawy. Z pewnością znacznie może mieć fakt, że Rada ma już rządowego współprzewodniczącego (przez jakiś czas na tym stanowisku był wakat) i będzie on teraz podpisywał pisma zapraszające na spotkania rady i zespołów osoby z poszczególnych ministerstw.
– Im bardziej będziecie nas aktywizować, tym bardziej będziemy responsywni – zachęcał członków RDPP wicepremier.
130 mln zł w Narodowym Instytucie w 2018 r.
Kolejna część spotkania poświęcona została informacji o działaniach Narodowego Instytutu Wolności w 2018 r. W nowym roku Wojciech Kaczmarczyk będzie miał do dyspozycji nie mniej niż 130 mln złotych. Dyrektor NIW wymienił programy, na które przeznaczona zostanie powyższa kwota. Będą to:
- Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (ze stałą od kilku lat kwotą 60 mln),
- program wspierania rozwoju instytucjonalnego organizacji obywatelskich,
- program wspierania budowy kapitałów żelaznych organizacji pozarządowych,
- program wsparcia mediów obywatelskich i organizacji strażniczych,
- program wsparcia uniwersytetów ludowych,
- program wsparcia rozwoju harcerstwa,
- program rozwoju wolontariatu długoterminowego.
Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności podał terminy dotyczące dwóch z wymienionych programów. Po raz kolejny zadeklarował więc, że konkursy w ramach FIO ruszą w marcu 2018 r. Miesiąc później ma szansę wystartować program wolontariacki. Pozostałe programy mają być uruchamiane „sukcesywnie” w 2018 r.
Opiniowanie poselskiego projektu
Rada została poproszona o zaopiniowanie poselskiego projektu ustawy o przekazaniu środków finansowych na pomoc medyczną dzieciom w Syrii z podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2017. Projekt proponuje wprowadzenie mechanizmu podobnego do 1% (możliwość odpisu) - z tym, że byłby to odpis okazjonalny (tylko przy rozliczeniach za 2017 r.), mniejszy (0,25% podatku) oraz przeznaczony na konkretne działania jednej organizacji (chodziło o Polski Czerwony Krzyż i pomoc medyczną dzieciom w Syrii).
Projekt poselski był spóźniony, a także dość nieszczęśliwie skonstruowany. Specjalny odpis faworyzujący jedną organizację jest wadliwy z punktu widzenia legislacyjnego i systemowego. Członkowie Rady postanowili jednak wyrazić wsparcie dla samego faktu podjęcia takiego tematu i zadeklarować, że są zainteresowani dyskusją nad szerszymi i bardziej długofalowymi rozwiązaniami wspierającymi pomoc humanitarną świadczoną przez polskie NGO.
Opieka 75+ bez organizacji pozarządowych
Podczas posiedzenia przyjęto dwie uchwały pozytywnie opiniujące dwa projekty ustaw - nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Uchwały przygotował Zespół ds. Społecznych, którego pracę omówił Cezary Miżejewski.
Zespół przygotował jeszcze trzeci projekt uchwały. Dotyczył on programu Opieka 75+. Sam program (jego wkład w budowanie szerszego systemu finansowania opieki nad osobami niesamodzielnymi) oceniany jest pozytywnie. Duże kontrowersje budzi jednak fakt, jak program podchodzi do zlecania przez gminy usług opiekuńczych organizacjom pozarządowym – premiowane są te gminy, które usług nie zlecają! Po dyskusji zdecydowano, że przedstawione w uchwale stanowisko zostanie jeszcze zaostrzone.
RDPP zapoznana z dotychczasowym przebiegiem i planem prac nad Radą Dialogu Obywatelskiego
Ostatnia część przedświątecznego posiedzenia Rady poświęcona została omówieniu prac nad koncepcją dialogu obywatelskiego w Polsce. Temat ten pojawił się z inicjatywy Krzysztofa Balona, który jest członkiem i współprzewodniczącym RDPP, a jednocześnie członkiem grupy roboczej ds. tworzenia Rady Dialogu Obywatelskiego przy zespole ekspertów Pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego. Krzysztof Balon zaprezentował, tytułem wstępu, europejskie rozwiązania dotyczące dialogu obywatelskiego.
O pracach nad koncepcją opowiadała Agnieszka Rymsza z Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego. Decyzja co do potrzeby stworzenia Rady Dialogu Obywatelskiego zapadła na początku października 2017 r. Powstał harmonogram przewidujący, że rozwiązania ustawowe uda się wypracować do końca 2018 r.
Z dotychczasowego przebiegu prac wynika, że w 9-osobowej grupie roboczej, jak na razie nie ma zgody co do ogólnych założeń, a tym bardziej szczegółowych rozwiązań. Eksperci nie rozstrzygnęli np. czy RDO powinna być ciałem opiniodawczo-doradczym, czy też bardziej partnerskim (jak obecna Rada Dialogu Społecznego). W nowym roku grupa będzie spotykać się nadal, jest jednak obawa, że nie uda się zachować terminów, które zakładał październikowy harmonogram.
Kolejne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego powinno się odbyć w lutym 2018 r.