Żywność nie jest racjonalnie wykorzystywana, w wyniku czego 9 milionów ton jedzenia rocznie w Polsce, a 89 milionów w Europie ląduje na śmietniku. Skoro problem nabiera coraz większej wagi, należy znaleźć sposób, żeby mu zaradzić. Dlatego Federacja Polskich Banków Żywności powołała Radę do spraw Racjonalnego Wykorzystywania Żywności.
Marnowanie żywności jest problemem społecznym o coraz większym znaczeniu. Świadczy o tym rezolucja przyjęta w styczniu przez Parlament Europejski „Jak uniknąć marnotrawstwa żywności”, zaangażowanie rządów państw i organizacji na całym świecie takich jak FAO, WRAP. W Polsce organizacją, która na co dzień stara się wprowadzać ideę ograniczania marnowania jedzenia jest Federacja Polskich Banków Żywności, skupiająca 28 Banków Żywności z całego kraju.
W skład Rady wchodzą organizacje, instytucje i ośrodki naukowe zaangażowane w gospodarowanie żywnością w Polsce. Celem działania Rady jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności na każdym etapie jej produkcji i konsumpcji. Przewodniczącym Rady został prof. dr hab. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a wiceprzewodniczącymi prof. dr hab. Danuta Kołożyn-Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności i dr Barbara Perepeczko z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
Zadaniem Rady jest wprowadzanie kompleksowych rozwiązań, które za pomocą narzędzi edukacyjnych, badawczych, a także prawnych doprowadzą do optymalnego wykorzystywania żywności w Polsce, w tym szczególnie do ograniczenia marnowania i niedożywienia.
Rada została powołana przez Federację Polskich Banków Żywności w 2011 roku i działa pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.