Quo vadis, samorządzie? - analiza prof. Iwony Sagan dla forumIdei Fundacji Batorego
Na dwa miesiące przed dziewiątymi wyborami samorządowymi w historii III RP publikujemy esej "Quo vadis, samorządzie?" autorstwa profesor Iwony Sagan. Tekst stanowi podsumowanie zgromadzonych w tomie "Co dalej z samorządem?" refleksji, rozważań i diagnoz na temat tego, jak wygląda kondycja samorządności w Polsce po ponad 30 latach od jej wprowadzenia.
Zdaniem profesor Iwony Sagan, teksty ekspertów/ek i samorządowców/czyń zebrane w opublikowanym przez Fundację Batorego w styczniu tomie Co dalej z samorządem? dowodzą, że konieczna jest systemowa, wieloaspektowa reforma funkcjonowania polskiego samorządu terytorialnego. Zmiany są niezbędne, bo wprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa nie była w swym kształcie reformą skończoną, a osiem lat nieprzychylnych umacnianiu samorządności rządów Prawa i Sprawiedliwości pogorszyły sytuację. Nadchodzące wybory samorządowe to najlepszy moment, by dokonać poważnej rewizji zarówno kierunków prowadzonych polityk, jak i zapisów ustawy samorządowej w celu wprowadzenia zmian, które będą stabilizowały samorządność bez względu na niestałość opcji polityki rządu centralnego.
Odnowa polskiej samorządności musi oczywiście opierać się na wzmocnieniu ustrojowej i finansowej niezależności jednostek samorządu terytorialnego. To jednak nie wystarczy. Potrzebne jest nowe rozumienie tego, czym w ogóle jest władza lokalna. Oznacza to potrzebę poprawy partycypacyjnej demokracji lokalnej, a także odejścia od postrzegania samorządu jako przede wszystkim inwestora. Lokalni włodarze powinni zarzucić neoliberalny model polityki przedsiębiorczości rozumianej jako konkurencja o inwestorów i ograniczone dobra, wziąć odpowiedzialność za usługi publiczne i zamiast lokalnego administrowania czy technokratycznego zarządzania zacząć uprawiać faktyczną politykę lokalną.
Zachęcamy do lektury całej analizy!
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego