Pytanie o miasta. Komisja Europejska ogłasza konsultacje społeczne
(PAP) Komisja Europejska chce poznać opinie na temat rozwoju miast i ogłasza konsultacje społeczne na temat programu rozwoju miast w UE.
W komunikacie „Miejski wymiar polityki UE” Komisja Europejska opisuje sytuację miast w UE, polityki miejskie państw członkowskich i światowy wymiar urbanizacji. Zgodnie z dokumentem program rozwoju miast w UE powinien odzwierciedlać ogólne cele UE i musi stanowić uzupełnienie krajowych polityk w państwach członkowskich.
- Nie możemy sprostać wyzwaniom europejskim ani osiągnąć naszych celów - niezależnie od tego, czy chodzi o zanieczyszczenia czy ubóstwo, bezrobocie czy energię, jeśli nie poradzimy sobie z tymi problemami w europejskich miastach - mówi Johannes Hahn, komisarz UE ds. polityki regionalnej.
Jego zdaniem program rozwoju miast w UE musi być zgodny z zasadą pomocniczości, ale tam, gdzie można usprawnić politykę UE poprzez wzmocnienie wymiaru miejskiego, powinno się to robić.
- Powinniśmy też przyznać miastom europejskim większą rolę, traktując je jako partnera UE - dodał.
Obecnie 72 % całej ludności UE mieszka w miastach, miasteczkach i na przedmieściach, a do 2050 r. ten odsetek prawdopodobnie wzrośnie do 80 %.
W komunikacie stwierdzono, że ponad dwie trzecie wszystkich polityk UE ma pośredni lub bezpośredni wpływ na miasta - np. w obszarze transportu, energii i ochrony środowiska. Celem programu rozwoju miast byłoby bardziej zintegrowane podejście do opracowywania polityki, aby zapewnić spójność i uniknąć sprzeczności.
Konsultacje społeczne potrwają do 26 września 2014 r. Najważniejsze pytania to m.in.: Dlaczego potrzebny jest program rozwoju miast w UE? Jak ścisły powinien być jego zakres? Gdzie działania UE mogą przynieść największą wartość dodaną? Czy miasta powinny być zaangażowane w kształtowanie polityki? Jeśli tak, w jaki sposób?
Źródło: Komisja Europejska
Pobierz
-
201407282227150984
998744_201407282227150984 ・38.72 kB
Źródło: Serwis Samorządowy PAP