Pytamy pełnomocników: czy nierozliczenie dotacji przez organizację jest podstawą odmowy przyznania kolejnej dotacji?
Czy sam fakt nierozliczenia dotacji przez organizację może być powodem odmowy przyznania kolejnych pieniędzy na realizację zadania publicznego dla tej samej organizacji? Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć uważa, że podstawą jakiegokolwiek działania w takiej sprawie powinna być decyzja komisji konkursowej.
Pytanie urzędnika
Urząd ogłosił konkurs na realizację zadania publicznego, na który wpłynęła jedna oferta. Organizacja, która ją złożyła nie rozliczyła się z ostatnio otrzymanej dotacji i prawdopodobnie będzie zwracać pieniądze. Burmistrz nie chce przyznać dotacji na tę ofertę. Co powinien zrobić: unieważnić konkurs, czy wydać zarządzenie o nierozstrzygnięciu?
Wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć wyjaśnia:
W mojej ocenie, podobnie jak ogłoszenie otwartego konkursu ofert wymaga zarządzenia, tak samo jego unieważnienie powinno się odbyć poprzez analogiczny akt.
Samo nierozlicznie dotacji to za mało
Kwestią dyskusyjną jest natomiast powód. Nie widzę podstaw prawnych, aby nierozliczenia dotacji był podstawą do odmowy udzielenia kolejnej. Zwłaszcza, że - jak rozumiem - sprawa ustalenia, czy rozliczą czy nie jest jeszcze w toku.
Potrzebna decyzja komisji konkursowej
Dlatego najlepiej byłoby, gdyby komisja konkursowa, w oparciu o kryteria określone w art. 15 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inne nieobligatoryjne kryteria określone w ogłoszeniu, odrzuciła ofertę. Wtedy zarządzenie o nierozstrzygnięciu konkursu ma podstawę w procedurze. Trudno będzie obronić unieważnienie, jeśli komisja pozytywnie zaopiniuje złożoną ofertę.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.