Publikacja nowelizacji stowarzyszeń. Znamy daty wejścia w życie
19 listopada 2015 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw. Najważniejsze przepisy zaczną obowiązywać 20 maja 2016 r. Zobacz, jak wygląda cały kalendarz wprowadzania nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach.
14 dni od dnia ogłoszenia - 4 grudnia 2015 r.
Wchodzą w życie art. 4 pkt 1 i 2. Te artykuły dotyczą zwolnienia z opłaty za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszeń:
- o wszczęciu postępowania o rozwiązanie podmiotu wpisanego do Rejestru bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego,
- o rozwiązaniu podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego i jego wykreśleniu z Rejestru.
6 miesięcy od dnia ogłoszenia - 20 maja 2016 r.
1 stycznia 2017 r.
24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy - 20 maja 2018 r.
To data graniczna. Do 20 maja 2018 r. ("w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy") stowarzyszenia mają czas, żeby w pełni dostosować się do nowego kształtu Prawa o stowarzyszeniach.
Dostosowania dotyczą dwóch grup:
-
Stowarzyszeń, które muszą lub chcą dostosować swoje statuty. Np. stowarzyszenia, które mają oddziały (terenowe jednostki organizacyjne) powinny w statutach określić zasady rozwiązywania tych oddziałów. To czy dane stowarzyszenie będzie musiało dokonać zmian w statucie, będzie kwestią indywidualną – kwestią potrzeby i decyzji. Przykładowo: jeśli stowarzyszenie będzie planowało opłacać pracę członków zarządu, musi dokonać odpowiedniego zapisu w statucie (będzie to właśnie dostosowanie statutu do nowych przepisów). Ale jeśli w stowarzyszeniu nie ma potrzeby wynagradzania członków zarządu (a takich stowarzyszeń będzie zdecydowana większość), nie będzie trzeba poprawiać statutu.
- Stowarzyszeń zwykłych, które działały przed wejściem w życie nowych przepisów, czyli przed 20 maja 2016 r. Takie stowarzyszenia zwykłe muszą uzyskać wpis do nowej ewidencji. Mają na to czas właśnie do 20 maja 2018 r. Jeśli wpisu nie uzyskają, zostaną rozwiązane z mocy prawa. O tym co może oznaczać takie rozwiązanie oraz o nowej ewidencji pisaliśmy w informacji: Stowarzyszenia zwykłe – klucz do nowelizacji (cz. 2). Ewidencja.
opublikowany tekst ustawy:
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, Dziennik Ustaw z 19 listopada 2015 r., pozycja 1923
http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/1923
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)