W moim mieście jest fundacja i jest urząd gminy. Fundacja dostała dotację z urzędu. Czy tak można? Co to znaczy "dostała"? Kto te pieniądze "dał"? Na co? Czy ktoś to kontroluje? Czy rządzą tym "dawaniem" jakieś reguły?
Samorząd i administracja centralna (np. ministerstwa) wykonują mnóstwo zadań. Nazywa się je zadaniami publicznymi, ponieważ mają służyć społeczeństwu. To działania znane nam z codziennego życia: władze prowadzą szkoły, teatry, noclegownie, hospicja, budują drogi, oświetlają ulice, wywożą śmieci…
Niektóre z tych zadań nie są wykonywane "osobiście" przez urzędy – zlecają ich wykonanie instytucjom, firmom lub organizacjom pozarządowym – w otwartych konkursach. Jest to realizacja konstytucyjnej zasady pomocniczości, która w uproszczeniu oznacza decentralizację i nieingerowanie administracji tam, gdzie niższy szczebel, także obywatelski, daje sobie radę.
Przykładowo: samorząd miasta X chce zrobić letni festiwal teatrów ulicznych. Miejscowy dom kultury ma inne zadania – zajmuje się edukacją kulturalną. Samorząd ogłasza konkurs na zrobienie festiwalu – zgłaszają się organizacje, zajmujące się się kulturą. Wygrywa najlepsza oferta, oceniana przez komisję konkursową. Po skończeniu festiwalu organizacja rozlicza się z każdej złotówki w sprawozdaniu.
Zasady ogłaszania konkursów reguluje od 2003 roku ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przed uchwaleniem była dyskutowana przez 7 lat. Znaczenie ustawy doceniały kolejne rządy i władze, coraz więcej zadań publicznych przekazując do realizacji organizacjom pozarządowym.
Pamiętaj! Dotacje są przyznawane na realizację zadań publicznych – a nie na "funkcjonowanie" organizacji. Z każdej dotacji organizacja jest rozliczana – co do grosza i nie można na niej zarabiać. Ta zasada obowiązuje od 2003 roku. Podobny system jest stosowany w większości państw rozwiniętych.
Zobacz, jakie procedury obowiązują w dotacjach. I PODAJ DALEJ!
Poniżej, w plikach do pobrania można znaleźć infografikę w formacie A4 do wydruku.
Jak to wygląda w liczbach?
- 60% organizacji deklaruje, że realizuje projekty za pieniądze publiczne (źródło: Stowarzyszenie Klon/Jawor, 2014). To małe i duże stowarzyszenia, fundacje w całym kraju, nie tylko te z pierwszych stron gazet.
- Np. w 2013 r. w całym kraju organizacje złożyły 80 tys. ofert na realizację zadań publicznych w otwartych konkursach ofert. Ostatecznie zawarto prawie 50 tys. umów na realizację przez organizacje zadań publicznych, umowy te były warte prawie 2,5 mld zł (źródło: Sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2012 i 2013, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, 2013).
Więcej o dotacjach dla organizacji:
- serwis poradnik.ngo.pl: Dotacje ze środków publicznych >>
- infografika: Organizacja dostała dotację. O czym musi pamiętać >>
Pobierz
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)