W czasie wakacji w Legnicy, na terenie Miejskiego Przedszkola nr 2 przy ul. Reymonta powstał cykl murali o łącznej powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, ilustrujących wiersz „Ptasie radio” J. Tuwima. Ich autorką jest artystka Dagmara Angier-Sroka (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), która stworzyła projekt zagospodarowania ścian na terenie i wokół obiektu oraz samodzielnie wykonała malarstwo. Inspirowała się wierszem Juliana Tuwima „Ptasie radio” i taki tytuł miał projekt, podczas którego została wykonana akcja.
Miała ona na celu promocję czytelnictwa w czasach gdy książkę od najmłodszych lat często zastępuje bajka w telewizji lub gra komputerowa czy tablet. A przecież wspólne czytanie to nie tylko rozrywka, ale również zacieśnianie więzi i nauka. Dlatego w czerwcowe i lipcowe południa przedszkolaki z „dwójki”, słuchając głośno czytanych bajek, malowały na sztalugach ustawionych na podwórku, bohaterów z tuwimowskich wierszy – Dyzia Marzyciela, Dżońcia, Grzesia Kłamczucha i jego cioci, Pana Hilarego, Lokomotywę czy właśnie skrzydlatych uczestników leśnej awantury. W sumie odbyło się 10 godzin zajęć malarsko-poetyckich, po których prace dzieci pokazano na wystawie na przedszkolnym dziedzińcu.
22 września br. ponownie odbędzie się plenerowa akcja czytania „Ptasiego radia”, która będzie oficjalnym zakończeniem projektu.
Do przeskalowania na ściany wybrałam „Ptasie radio” bo wg mnie jest najbliższa dziecięcemu światu, który prowokuje sytuacja przedszkolnego podwórka. Dużo ruchu, zamieszania, kłótni i awanturek, co chwilę interweniuje „Ptasia policja” czyli opiekunka – żartuje autorka murali. Jej ptasi bohaterowie są ludzcy – wyróżniają ich dziecięce atrybuty – bogata mimika, zamaszyste gesty, ptaki mają rolki, itp. Wszystkie są czarno-białe. Chodziło mi o stworzenie stylistyki różnej od tego co widzimy w telewizji, gdzie często obrazki są przekolorowane, postacie przesadnie ozdobione, nawet kiczowate – tłumaczy Dagmara Angier-Sroka. Jej ptaki są proste, obrazki nieco nawiązują do starej polskiej szkoły ilustracji, ale nade wszystko wyrażają styl malarski autorki. Natomiast ściany maja różne kolory i – co przyznaje dyrekcja i pracownicy przedszkola – odnowiły nie do poznania otoczenie. Zamalowanie murów zajęło artystce wiele dni, w tym kilkanaście godzin pracy na podnośniku. Wspomina, że podczas samotnej pracy poznała prawdziwe ptasie życie tego miejsca, gdzie skrzydlaci towarzysze towarzyszyli jej o każdej porze. Okazało się, że gdy podwórko wyludnia się, rządzą na nim różne gatunki skrzydlatej fauny. Projekt „Ptasie radio” zrealizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi, a sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Urząd Miasta w Legnicy.
Poezja to dobry pretekst do twórczych poszukiwań i interpretacji, odkrywania świata, poznawania kultury i dziedzictwa narodowego – mówi Dagmara Angier-Sroka, autorka murali i pomysłodawczyni projektu. A dzieci są naprawdę wdzięcznymi uczniami i odbiorcami takich inicjatyw, szczególnie te kilkuletnie, które nie utraciły jeszcze naturalnej wrażliwości i spontaniczności – dodaje. Postanowiła zamieścić na murach nie tylko skrzydlatych bohaterów, ale też cały wiersz. Warto podkreślić, że Fundacja im. Juliana Tuwima i Ireny Tuwim udostępniła prawo autorskie do utworu za symboliczną opłatę, dzięki czemu możliwe było zamieszczenie na ścianach całego wiersza.
Do przeskalowania na ściany wybrałam „Ptasie radio” bo wg mnie jest najbliższa dziecięcemu światu, który prowokuje sytuacja przedszkolnego podwórka. Dużo ruchu, zamieszania, kłótni i awanturek, co chwilę interweniuje „Ptasia policja” czyli opiekunka – żartuje autorka murali. Jej ptasi bohaterowie są ludzcy – wyróżniają ich dziecięce atrybuty – bogata mimika, zamaszyste gesty, ptaki mają rolki, itp. Wszystkie są czarno-białe. Chodziło mi o stworzenie stylistyki różnej od tego co widzimy w telewizji, gdzie często obrazki są przekolorowane, postacie przesadnie ozdobione, nawet kiczowate – tłumaczy Dagmara Angier-Sroka. Jej ptaki są proste, obrazki nieco nawiązują do starej polskiej szkoły ilustracji, ale nade wszystko wyrażają styl malarski autorki. Natomiast ściany maja różne kolory i – co przyznaje dyrekcja i pracownicy przedszkola – odnowiły nie do poznania otoczenie.
Projekt „Ptasie radio” trwał od końca maja do połowy sierpnia. Finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Urzędu Miasta Legnicy. To jedna z trzech wakacyjnych inicjatyw tej legnickiej fundacji.
Fundacja Sztuka dla Ludzi prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., a do tej pory zrealizowała m.in. pierwszy Festiwal Street Art Beetween The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany” czy obecnie – „Kolej na Książkę”.
Tekst: Justyna Teodorczyk