Psycholog? Mediacje? - dlaczego warto, aby osoby pracujące w organizacjach pozarządowych korzystały z ich pomocy [patronat ngo.pl]
Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” realizuje projekt „Prawa osób pracujących w organizacjach pozarządowych”, w ramach którego skorzystać można z bezpłatnego wsparcia psychologicznego, prawnego oraz mediacji dla NGO. Rozmawiamy z psycholożką Magdaleną Goetz oraz prawniczką i mediatorką Magdą Bellwon na temat oferowanego w ramach projektu wsparcia.
Agnieszka Kaim: – Od kilku miesięcy udzielacie porad prawnych oraz psychologicznych w projekcie „Prawa osób pracujących w organizacjach pozarządowych”. Z jakimi problemami zwracają się do was osoby pracujące w organizacjach?
Powtarzającymi się pytaniami są też pytania dotyczące warunków zwolnienia pracownika organizacji pozarządowej i związanych z tym praw i obowiązków, zarówno organizacji, jak i pracownika.
Osoby zatrudnione w organizacjach interesuje też, jak można inaczej niż na drodze sądowej, rozwiązać spór z zatrudniającą go organizacją pozarządową i jaka jest moc prawna takich uzgodnień.
Często są to skutki wielomiesięcznych doświadczeń związanych z mobbingiem, którego sprawcą jest na przykład szefowa czy szef (choć może to być też koleżanka lub kolega z pracy), który nie tylko nie potrafi docenić osób, z którymi współpracuje, ale dopuszcza się przemocy psychicznej, takiej jak bezpodstawna, raniąca krytyka, wybuchy gniewu, emocjonalny szantaż czy przypisywanie mobbingowanej osobie zbyt małych starań lub złych intencji.
Osoby te są też nierzadko obarczane zbyt wieloma zadaniami – często wykraczającymi poza wcześniejsze ustalenia – bądź otrzymują niepełne, niejasne albo sprzeczne ze sobą polecenia, po czym są krytykowane za ich niewykonanie.
No i jeszcze to, że nierzadko osoby mobbingujące sobie przypisują zasługi za dokonania, które są faktycznie dziełem całego zespołu. Wszystko to razem składa się na ponury obraz psychologicznego mobbingu, który skutecznie odbiera chęć do pracy.
Na czym polega specyfika pracy w NGO? Czy osoby pracujące w organizacjach są bardziej narażone na stres niż przedstawiciele innych zawodów?
Po drugie, specyfika działań NGO jest często wykorzystywana właśnie przez sprawców czy sprawczynie mobbingu do swoistego szantażu emocjonalnego. Kiedy osoba mobbingowana upomni się o swoje prawa (na przykład opłacenie ustalonych nadgodzin lub przestrzeganie ustalonego dla niej zakresu obowiązków), słyszy, że przecież powinna poświęcać się dla sprawy. A przecież osoby zatrudnione w NGO mają takie same jak inni potrzeby finansowe czy też spędzania czasu wolnego.
Na czym polega wsparcie psychologiczne w pracy NGO?
Na tym etapie korzystająca z konsultacji osoba mówi o wiele więcej niż ja, bo muszę dobrze poznać i zrozumieć jej sytuację. To ważne, bo kiedy przechodzimy do rozmowy o rozwiązaniach, staram się zawsze, aby były one dobrze dopasowane do sytuacji.
Rozmowa o rozwiązaniach to kolejny etap, który można podzielić na dwa mniejsze, dotyczące dwóch obszarów. Pierwszy to wszystko to, co dana osoba może zrobić w relacji z mobberką/mobberem, aby doświadczać ze strony tej osoby mniej przykrości lub też nawet całkiem je wygasić. Drugi to obszar troski o swoje samopoczucie, zadbania o samą/samego siebie, które prowadzi do większej odporności na stres i jego konsekwencje.
Chciałabym podkreślić, że wszystkie te rady i wskazówki są proponowane w taki sposób, by były możliwe do zastosowania w praktyce i mogły przynieść zauważalne efekty.
Dodatkowo każdej z osób udostępniam opracowane przez siebie materiały pomocne w radzeniu sobie z mobbingiem, konfliktami i stresem – dzięki temu treści i wskazówki, które były omawiane w trakcie spotkania na pewno nikomu nie ulecą z pamięci.
W projekcie „Prawa osób pracujących w organizacjach pozarządowych” można również skorzystać z mediacji. Konflikty pojawiają się w każdym środowisku pracy, na czym jednak najczęściej polegają konflikty w NGO? Czym ta forma wsparcia różni się od innych?
To również oszczędność czasu i pieniędzy. Nie ma potrzeby składania w sądzie pozwu, opłacania go i czekania aż sąd wyznaczy termin rozprawy. Unikamy też przesłuchań świadków i konieczności udowadniania swojej niewinności. Dodatkowo ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc wyroku i jest egzekwowalna.
Mediacja to dobre rozwiązanie zwłaszcza w sporach pracowniczych, w NGO, gdzie bardzo często pracownika i pracodawcę łączą relacje osobiste, a nie tylko zawodowe i gdzie poziom emocji jest bardzo często wysoki. Łatwiej rozmawiać o sprawach trudnych w atmosferze wzajemnego szacunku, zrozumienia i zaufania niż udowadniać w sądzie swoje racje.
Jak zachęciłybyście osoby pracujące w organizacjach pozarządowych do korzystania z oferowanego przez was wsparcia?
Wiedząc, z jakim problemami spotykają się pracownicy NGO możemy zaproponować im wsparcie kompleksowe – poradę prawną uzupełnioną mediacjami. Dzięki naszej pomocy osoby zatrudnione w NGO, w ciężkiej sytuacji mają możliwość szybkiego, bezpłatnego i niestresującego zakończenia spraw, które na początku mogą się im wydać nierozwiązywalne.
A poza tym… pomocny jest już sam fakt, że ktoś życzliwy, ale obiektywny wysłucha Twojej historii i powie Ci, że Ty jesteś w porządku, natomiast ktoś wobec Ciebie postępuje krzywdząco i niesprawiedliwie. To również jest element cennego wsparcia psychicznego. Na tym jednak nie kończymy – przede wszystkim szukamy realnych rozwiązań. Zapraszamy!
Porady prowadzone są w ramach projektu POPOP, czyli „Prawa osób pracujących w organizacjach pozarządowych. Badania – Edukacja – Wsparcie”.
Organizator: Fundacja Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!"
Partner: OFOP
Patronat: ngo.pl
Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.