W środę, 25 stycznia, podczas Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Parlamentu Europejskiego (FEMM) miało miejsce wystąpienie szwedzkiej ministry ds. równouprawnienia płci i zatrudnienia - Pauliny Brandberg. Podczas przemówienia, przedstawiła ona priorytety w zakresie równości płci związane z prezydencją Szwecji w Radzie Unii Europejskiej. Oświadczyła, że celem prezydencji będzie przystąpienie UE do Konwencji stambulskiej.
Prezydencja Szwecji w Radzie
Z początkiem 2023 roku Szwecja przejęła od Czech, na kolejne sześć miesięcy, przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Rotacyjna prezydentura, która co pół roku obejmuje inny kraj członkowski, ma zapewnić szybszy rozwój prawodawstwa unijnego jak i zwiększyć współpracę wewnętrzną we Wspólnocie. Kraj ten swoją prezydencję będzie sprawować do 30 czerwca tego roku, a następnie przekaże ją w ręce Hiszpanii. Jednak europosłowie i europosłanki zwróciły.li uwagę, że premier Kristersson podczas swojego przemówienia w Parlamencie 17 stycznia, nie wspomniał nic o równości płci, co wzbudziło niepokój wśród członkiń i członków komisji.
Koniec Szwecji jaką znałyśmy i znaliśmy
Przypomnijmy, że w wyniku wyborów w 2022, po ośmiu latach rządu kierowanego przez socjaldemokratów, władzę zdobył prawicowy blok składający się z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Chrześcijańskich Demokratów i Liberałów. Szwedzki rząd, obawiając się utraty większości, został zmuszony do zawarcia porozumienia ze skrajną prawicą, która w przeciwnym razie mogłaby doprowadzić do upadku gabinetu. To spowodowało, że socjaldemokraci muszą liczyć się z żądaniami bloku prawicowego, który niekoniecznie wpasowuje się w wizję dotychczas otwartego i progresywnego społeczeństwa szwedzkiego. Jednym z czterech priorytetów szwedzkiej kadencji w Radzie, wymienionych przez premiera Ulfa Kristerssona, jest dalsze wdrażanie zielonej transformacji. Jednocześnie, członkowie Szwedzkich Demokratów (druga partia co do wielkości, będącą populistyczną partią), słyną z negacji zmian klimatycznych, a lider ich zaprzecza badaniom naukowym, kwestionując istnienie kryzysu klimatycznego.
Nie należy także zapominać o osobach uchodźczych i ogromnej liczby kobiet które należą do tej grupy. Przewodniczący Szwedzkich Demokratów Jimmie Akesson, oświadczył koniec liberalnej polityki migracyjnej kraju. Zapowiedział także radykalne zmniejszenie liczby osób uchodźczych oraz wzrost liczby deportacji osób określonych jako nielegalnych. W tym samym czasie szwedzki rząd obcina fundusze przeznaczane na politykę budowania pokoju na świecie, o prawie 40%.Te radykalne cięcia są prawdziwym szokiem zwłaszcza w czasach, gdy liczba konfliktów na świecie wciąż rośnie.
Bez feministycznej polityki zagranicznej
Działania obecnego rządu w kwestii praw człowieka budzą niemałe kontrowersje i są źródłem licznych sporów. Socjaldemokracji w 2014 roku przedstawili tzw. “Feministyczną politykę zagraniczną”, z której obecny rząd się wycofał. Polityka ta opierała się na założeniu, że pokój, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy zostaną osiągnięte tylko wówczas, gdy kobiety, które jak wiemy stanowią połowę globalnego społeczeństwa zostaną włączone do polityki. Przypomnijmy, że to właśnie dzięki tej strategii kraj ten dał się poznać jako międzynarodowy pionier w walce o prawa kobiet. Szwecji udało się w ten sposób wzmocnić przepisy przeciwko przemocy ze względu na płeć oraz zwrócić większą międzynarodową uwagę na kwestie praw kobiet w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zastosowanie tej polityki jasno nadawało priorytetu działaniom w imię praw kobiet, jednocześnie wskazując, że polityka bez aktywnej partycypacji kobiet nie pozwala na osiągnięcie pełnej demokracji. Równość płci, jest również kluczową kwestią w zwalczaniu nowych wyzwań XXI wieku tj. katastrofy klimatycznej, zmian demograficznych, migracji klimatycznej, cyberprzemocy i innych jego form. Pamiętajmy, że nie da się zbudować zrównoważonego świata, gdy prawa połowy społeczeństwa są nagminnie ignorowane i celowo pomijane.
European Fem Institute
European Fem Institute jest Think Tankiem, który skupia swoją pracę rzeczniczą i strażniczą w zakresie rosnącego problemu cyberprzemocy ze względu na płeć. Realizujemy przede wszystkim działania rzecznicze związane ze zmianą przepisów dotyczących ochrony kobiet na poziomie Unii Europejskiej. Kolejnym obszarem naszych działań jest zaangażowanie w ochronę praw kobiet w Ukrainie, gdzie aktualnie panuje kryzys humanitarny. Tworzymy przestrzeń dla współpracy europejskich ekspertek i kobiet, które podzielają przekonanie, że fundamentem nowoczesnego społeczeństwa, państwa i gospodarki jest demokratyczne państwo prawa, równości, partnerstwa i solidarności społecznej. Tworzymy sieć osób, które wierzą, że dobre państwo działa w synergii rządzących - społeczeństwa obywatelskiego - gospodarki. Ponadto wierzymy w solidarność, w której nikt nie jest pozostawiony sam sobie, niezależnie od płci, wieku, niepełnosprawności, pochodzenia, orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy miejsca zamieszkania. Działamy systemowo, uczestniczymy w debacie publicznej, podnosimy świadomość społeczną.