Koncertowy cykl „Budzik muzyczny przedstawia…” po kilku koncertach w Kaliszu, niezwykle udanych wizytach w Bugaju i Turku, zawitał do Opatówka. Kolejne przedsięwzięcia Fundacji Rodziny Wiłkomirskich odbędą się w Odolanowie i Tłokini Kościelnej.
W niedzielne popołudnie, 22 maja, salę fortepianową Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku wypełniły dźwięki muzyki dedykowanej Józefowi Wiłkomirskiemu w 90. rocznicę urodzin znakomitego dyrygenta, kompozytora, pedagoga i szefa muzycznych instytucji. Koncert rozpoczął występ kwartetu saksofonowego w składzie: saksofony altowe - Natalia Korzepa i Klaudia Gardzielik, saksofony tenorowe - Marcin Adamczewski i Arkadiusz Sztylka, który zaprezentował urokliwe standardy muzyki rozrywkowej. Wystąpił także grający na ksylofonie Filip Owczarski.
Po prezentacji utalentowanej młodzieży ze szkół muzycznych z Kalisza i Turku publiczność wysłuchała recitalu na altówkę i fortepian w wykonaniu Ewy Guzowskiej oraz Marii Koszewskiej-Wajdzik. Instrumentalistki związane z poznańską Akademią Muzyczną zagrały kompozycje Rebecci Clarke, Witolda Friemanna i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.
W przerwach między kolejnymi utworami zgromadzeni usłyszeli fragmenty wywiadu-rzeki z nieobecnym Józefem Wiłkomirskim, który - w wałbrzyskim mieszkaniu maestro - zrealizował kaliski dziennikarz Robert Kuciński. Pozwoliły one niebagatelnie ubarwić opowieść o muzyku, który pod każdym względem jest urzekającą osobowością.
Koncert poprowadzili prezesi stowarzyszeń, które połączyły siły, aby zorganizować koncert w Muzeum Historii Przemysłu, to znaczy Elżbieta Piszczorowicz-Mondra z Fundacji Rodziny Wiłkomirskich i Mateusz Walczak z Fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”.
Wybór miejsca koncertu był absolutnie nieprzypadkowy, bowiem urodzony w Kaliszu Józef Wiłkomirski został ochrzczony w Opatówku. Dzięki uprzejmości proboszcza w koncertowej sali udostępniono oryginalny akt chrztu z wpisem upamiętniającym to wydarzenie:
„Działo się w osadzie Opatówek dnia 11 lipca 1926 o godz. 4.00 po południu. Stawił się Alfred W., muzyk w Opatówku zamieszkały lat 53, trzymający w obecności Maksymiliana Jasińskiego, właściciela domu lat 42, tudzież Kazimierza W., muzyka lat 25 mających, w mieście Kaliszu zamieszkałych, i okazał nam dziecię płci męskiej, oświadczając, iż takowe urodzone jest w mieście Kaliszu w dniu 15 maja bieżącego roku o godzinie 3.00 z rana, z jego małżonki Doroty z Temkinów połączonej ślubem cywilnym, lat 25 mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie świętym w dniu dzisiejszym przez nas odbytym, nadane zostało imię Józef, a rodzicami chrzestnymi byli Maksymilian Jasiński i Marja W. Akt ten oświadczającemu i świadkom przeczytany, a następnie przez nas stawiających podpisany został”.
Ponadto wyeksponowano znajdujący się na stałe w MHP odlew rąk Józefa Wiłkomirskiego, który został wykonany w czerwcu zeszłego roku i prezentowany jest obok odlewu dłoni Artura Rubinsteina.
Warto dodać, że koncert został sfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Gminy Opatówek i zrealizowany w ramach projektu "Budzik muzyczny przedstawia…" oraz cyklu „Spotkania ze sztuką - Opatówek 2016”.
Fundacja Rodziny Wiłkomirskich szykuje kolejne koncertowe atrakcje i zaprasza na muzyczne spotkania 2 lipca do Kościoła poewangelickiego w Odolanowie i 3 lipca do ogrodów Pałacu w Tłokini Kościelnej. Na wszystkie koncert wstęp jest wolny.
Źródło: Fundacja Rodziny Wiłkomirskich