Do 31 marca 2017 r. organizacje pozarządowe muszą wywiązać się z obowiązku złożenia do urzędu skarbowego deklaracji CIT-8. To obowiązek każdej organizacji, nawet tej naprawdę małej.
Przypominaliśmy już wielokrotnie, więc mamy nadzieję, że większość NGO ma to już za sobą. To już naprawdę ostatnia chwila na CIT-8.
CIT-8 to informacja (w języku urzędowym nazywana „zeznaniem”) o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
- mają mało pieniędzy, utrzymują się tylko ze składek, drobnych darowizn itp.,
- miały tylko dochody zwolnione z podatku,
- nie miały żadnych przychodów i kosztów w poprzednim roku (tzw. deklaracja zerowa).
CIT-8 wysyła się do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej. Organizacje, które samodzielnie wypełniają CIT-8, powinny zakupić certyfikowany podpis elektroniczny (minimalny roczny koszt to ok. 300 zł). Organizacja zatrudniająca mniej niż 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy zlecenia i umowy o dzieło) może wysłać CIT-8 w wersji papierowej.
31 marca to termin obowiązujący organizacje pozarządowe, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (tak jest w przypadku większości organizacji).
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)