Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego z sierpnia 2015 r. wprowadziła zakaz pośredniczenia w zbieraniu 1% na rzecz innej organizacji pożytku, której nie ma w wykazie uprawnionych do 1%. Co to właściwie oznacza i jakich sytuacji dotyczy? Tłumaczymy, bo nie jest to proste.
OPP nie ma w wykazie - OPP nie zbiera 1%
Kiedy OPP znajdzie się na liście uprawnionych do 1%? Przede wszystkim wtedy, kiedy wypełnia obowiązki sprawozdawcze. A więc jeśli w terminie nie zamieści na stronie ministra swojego sprawozdania (merytorycznego i finansowego) to nie trafi na wykaz i nie będzie mogła zbierać 1%.
OPP z wykazu nie zbiera 1% na OPP, której nie ma w wykazie
Ta sama nowelizacja wprowadziła też przepis zakazujący OPP, której nie ma w wykazie, namawiania podatników do przekazywania środków z 1% na jej cel i zbierania ich za pośrednictwem innej OPP, która jest w wykazie.
"zakaz pośredniczenia"
2. Organizacja pożytku publicznego, która nie została uwzględniona w wykazie, o którym mowa w art. 27a, nie może wzywać do przekazania środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, która została uwzględniona w tym wykazie.
Dlaczego uchwalono "zakaz pośredniczenia" z art. 27aa
Bez tego zakazu możliwe było obejście prawa. Organizacje pożytku korzystały ze środków z 1%, mimo niedopełniania nałożonych przez ustawę obowiązków. Korzystały z 1% choć nie były do tego uprawnione.
Czy OPP z wykazu może zbierać 1% na inne podmioty
Tak. Zakaz obejmuje tylko zbieranie na inne OPP (tak jak opisaliśmy powyżej - na te OPP, które nie znalazły się na wykazie uprawnionych). Można więc zbierać 1 proc. na rzecz organizacji pozarządowych, które w ogóle nie mają statusu OPP. Można też zbierać na inne podmioty niż organizacje – np. na szkoły. Można to robić wykorzystując mechanizm subkont, a także można od takiej "usługi" pobierać prowizję. Nie są to rozwiązania, które chcielibyśmy promować na portalu (naszym zdaniem stoją w sprzeczności z ideą 1%) jednak nowelizacja z 2015 r. takich praktyk nie zakazała, skupiając się tylko na opisanej grupie (OPP spoza wykazu).
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)