Darowizny pieniężne przekazywane bezinteresownie przez darczyńcę (firmę lub osobę) fundacji lub stowarzyszeniu trzeba odpowiednio udokumentować w papierach organizacji. Darczyńca może je odliczyć od podstawy opodatkowania – pod pewnymi warunkami.
Rodzice naszych podopiecznych są na tyle hojni, że często mimo że informujemy, że nasze warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone są w ramach zadania zleconego nieodpłatnie, chcą nam przekazać symboliczne wpłaty. Proponują też wpłaty od firm, w których pracują. W jaki sposób możemy je przyjąć?
Organizacja pozarządowa może przyjmować darowizny w gotówce i przelewem, jeśli są przekazywane na cele lub działania zgodne ze statutem organizacji (jej cele statutowe).
W przypadku wpłaty darowizny w gotówce, np. bezpośrednio po warsztatach, organizacja wystawia rodzicowi potwierdzenie wpłaty darowizny na „cele statutowe” (dokument KP – „kasa przyjmie”). Wzór KP można znaleźć tutaj: http://poradnik.ngo.pl/x/539557.
Warto przygotować informacje w tej sprawie, np. w postaci ulotki dla rodziców. Ułatwi to darczyńcom prawidłowe dokonanie przelewu i – co najważniejsze – dowiedzą się, na co będą przekazane ich pieniądze. Przykładowy tekst może brzmieć:
Darczyńca może wyznaczyć szczegółowy cel, na który darowizna musi być przeznaczona (jest to tzw. darowizna celowa), np. dofinansowanie kolonii dla dzieci, przeprowadzenie publicznej zbiórki, remont pomieszczeń, zakup wyposażenia do rehabilitacji, stypendia dla najzdolniejszych… Wówczas w tytule przelewu lub na druku KP musi wpisuje się informację, na jaki cel zostaje przekazana darowizna przez darczyńcę. Organizacja ma obowiązek przeznaczyć otrzymaną darowiznę pieniężną na realizację tego właśnie celu. Pamiętajmy, że szczegółowe zadanie, wyznaczone przez darczyńcę, musi się mieścić w celach statutowych organizacji.
Kwoty darowizn potwierdzone dokumentami przyjęcia gotówki KP lub wyciągiem bankowym, których tytuły brzmią „darowizna”, „darowizna na cele statutowe”, „darowizna na cel…” itp. stanowią majątek organizacji. Darowizny księguje się w przychodach z działalności statutowej organizacji. Jak już wspomniano, pieniądze te muszą być przeznaczone na realizację celów statutowych lub konkretne działania, jeśli zostały wskazane przez darczyńcę.
Tylko wpłata darowizny w formie przelewu na konto organizacji daje darczyńcy możliwość skorzystania z odliczenia podatkowego. Możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty darowizny, nie może to jednak przekroczyć 6% dochodu w danym roku podatkowym. Przepisy stanowią, że w takiej sytuacji darowizna musi być udokumentowana – w praktyce należy zatem zachować potwierdzenie dokonania przelewu[2].
Czy darowizna złożona każdej organizacji pozarządowej uprawnia do odliczenia podatkowego? Nie, organizacja musi być jedną z tych, wymienionych w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czyli m.in. fundacją, stowarzyszeniem.
Czy darowizna przekazana na każdy cel uprawnia do odliczenia podatkowego? Nie, obdarowana organizacja musi prowadzić działania w sferze pożytku publicznego (czyli cele muszą się mieścić w sferze pożytku publicznego (tzw. katalogu zadań pożytku publicznego), która jest opisana w art. 4 ustawy o pożytku) lub darowizna może być przekazana na cele kultu religijnego.
Podobne zasady dotyczące darowizn dotyczą darczyńców, którzy są osobami prawnymi, np. firmami. Także w tej sytuacji ważne jest, aby darowizna mieściła się w celach statutowych obdarowywanej organizacji. Możliwe jest przyjęcie gotówki – należy wtedy potwierdzić ten fakt, wydając dokument KP. Jeżeli osoba prawna chce skorzystać z odliczenia kwoty darowizny od podstawy opodatkowania, darowizna musi być dokonana przelewem na konto organizacji. Odliczenie nie może przekroczyć 10% dochodu w danym roku podatkowym. Ponadto darowizna musi być udokumentowana (np. dokumentem bankowym). Dobrą praktyką jest podpisanie umowy darowizny (Więcej o umowach czytaj: http://poradnik.ngo.pl/x/576817). Możliwe jest też złożenie oświadczenia (zobacz przykładowy wzór oświadczenia), zawierającego zapisy:
- o przyjęciu darowizny w określonej kwocie na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego,
- o prowadzeniu działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych – zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku od osób prawnych.
Zapisy te potwierdzają, że przekazana darowizna uprawnia darczyńcę do odliczenia podatkowego. Może to się okazać przydatne na wypadek kontroli darczyńcy przez urząd skarbowy.
Stowarzyszenie, które zostało obdarowane przez rodziców darowiznami, powinno podjąć następujące kroki:
- Należy udokumentować przyjęcie darowizny pieniężnej (potwierdzenie przelewu na konto organizacji lub dokument KP – przyjęcie gotówki).
- Stowarzyszenie może podpisać umową darowizny lub złożyć opisane wyżej oświadczenie, by ułatwić darczyńcy udokumentowanie prawa do skorzystania z odliczenia podatkowego.
- Należy zaksięgować otrzymaną darowiznę w przychodach organizacji.
- Jeśli darowizna została przekazany na konkretny, wskazany przez darczyńcę cel, stowarzyszenie musi wykorzystać te pieniądze zgodnie z jego wolą.
- Dobrą i rekomendowaną praktyką jest podziękowanie darczyńcom – w opisanym przypadku rodzicom – oraz upublicznienie rozliczenia darowizny, np. w raporcie rocznym na stronie internetowej.
Jeżeli w opisanej na początku sytuacji warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone są nieodpłatnie, w ramach bezpłatnej działalności statutowej, i każde dziecko może w nich uczestniczyć, to nie jest dopuszczalne, by organizatorzy warsztatów artystycznych przejęli wpłaty od rodziców tytułem „darowizna na warsztaty artystyczne dla dzieci” i co gorsza uzależniali udział dzieci w warsztatach od wniesienia tej wpłaty. Powiązanie takiej wpłaty z korzyściami, jakie czerpałyby osoby wpłacające (np. udział w warsztatach, zniżka w kolejnych płatnych warsztatach itp.) powoduje, że przestaje to być darowizna, a prowadzone warsztaty przestają stanowić bezpłatną działalnością statutową organizacji. Więcej na ten temat: „Czy darowizna może zastąpić opłatę”.
Podstawa prawna:
- Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.)
- Ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz.U. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej z dnia 15 listopada 2001 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 1539)
- Ustawa Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 79, poz. 855 z późn. zm.)
Pobierz
-
[rk] odświeżane 9. - 11.12.2017
1886163_201512071355350089 ・38.72 kB
Źródło: inf. własna (ngo.pl)