Przyjaźń pomaga. Historia z Sieniawy Żarskiej i Postomina [patronat ngo.pl]
Gdy zapytaliśmy uczestników akcji Masz Głos – organizacje społeczne i grupy nieformalne, jakie wsparcie ułatwia im skutecznie działać, odpowiedzieli: pomoc ekspertów akcji. Ale wysoko notowaną odpowiedzią była też ta, że cenią sobie kontakt z innymi uczestnikami. Na co dzień dobrą okazją ku temu jest grupa na Facebooku – „Społeczność Masz Głos”, a sytuacją ilustrującą, co może wyniknąć z takich kontaktów – historia o radzie seniorów w Żarach.
Wszystko zaczęło się od przyjaźni. Fundacja Pięknolesie poznała się w akcji Masz Głos Fundacji Batorego z Postomińskim Stowarzyszeniem „Razem lepiej”. Grupy polubiły się na tyle, że dosyć szybko odkryły wspólny kierunek działań. W zadzierzgnięciu nici porozumienia nie przeszkadzała im odległość niemal 500 km między Sieniawą Żarską, w której siedzibę ma Fundacja Pięknolesie, a Postominem w województwie zachodniopomorskim.
Postomino i rada seniorów
W zbudowaniu silne relacji pomogło spotkanie wyjazdowe we wrześniu 2020 roku, gdy grupa seniorów z Sieniawy Żarskiej odwiedziła gminę Postomino. Przyjrzała się tutejszym inicjatywom lokalnym i szkoliła z e-usług publicznych. Taka integracja seniorów zaowocowała współpracą gmin. Doszło do kolejnej wizyty. Jesienią 2021 roku do Postomina pojechało już 50 osób, które spotkały się nie tylko z Postomińskim Stowarzyszeniem „Razem lepiej”, ale też z przedstawicielami lokalnego samorządu. Ze strony żarskiej przyjechali przedstawiciele urzędu – pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, radna Barbara Litewka, radni rad sołeckich i sołtysi. Gminę Postomino reprezentowali: przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów Teresa Rysztak, radni Zenon Morka i Renata Sil, sołtys i członek Gminnej Rady Seniorów Bronisława Siwiuk. Głównym tematem tego spotkania była kwestia powołania rady seniorów w gminie Żary. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami, wskazywali na plusy i minusy funkcjonowania tego ciała doradczego.
Sieniawa Żarska i przedsiębiorstwo społeczne
Kilka tygodni później sytuacja odwróciła się i tym razem seniorzy z Postomina przyjechali do gminy Żary. Chcieli dowiedzieć się, jak działa przedsiębiorstwo społeczne na przykładzie Fundacji Pięknolesie, a także wesprzeć pomysł powołania rady seniorów. Ten wyjazd był bogaty w akcenty turystyczne i towarzyskie, bo odbył się w okolicy Dnia Seniora. Podczas wieczoru artystyczno-edukacyjnego, gdy do grona gości dołączyli seniorzy z Gościeszowic, wszyscy zatańczyli poloneza, a na zakończenie pojawił się tort ufundowany przez wójta gminy Żary.
Ruch po stronie gminy Żary
Owocem tej współpracy był wniosek o utworzenie rady seniorów w gminie Żary. Jej głównym zadaniem miałaby być pomoc we wdrożeniu i realizacji projektu przeciwdziałającego wykluczeniu transportowemu osób starszych, który jest realizowany w ramach Funduszu Aktywni Obywatele. Niestety wniosek został na razie odrzucony, ale seniorzy nie poddają się, bo przecież za powołaniem rady podpisało się aż 150 mieszkańców. Seniorki mają w planach kolejne podejście do sprawy.
Fundacja Pięknolesie i wójt gminy Żary są w gronie finalistów nagrody Super Samorząd Fundacji Batorego.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos