Przygotowania do Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2017 rozpoczęte
Jiří Buriánek Sekretarz Generalny Komitetu Regionów oraz Marc Lemarbe Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej dokonali 19 stycznia 2017 oficjalnego otwarcia przygotowań do Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2017. W spotkaniu uczestniczyło około 150 przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych.
W dniach 9–12 października 2017 roku Europejski Tydzień Regionów i Miast obchodził będzie swoje 15. urodziny. Jest to moment, zarówno spojrzenia wstecz, jak i w przyszłość oraz stawienia czoła wyzwaniom związanym z polityką regionalną i miejską UE, która powinna być kontynuowana w przyszłości.
Europejski Tydzień Regionów i Miast odbędzie się tuż przed publikacją Raportu Spójności i prezentacji wieloletnich ram finansowych UE na lata 2020–2026. W tej perspektywie, wydarzenie będzie idealną platformą do gromadzenia i prezentowania poglądów regionów i miast zarówno w kontekście budżetu ale i kolejnych propozycji legislacyjnych związanych z polityką spójności i rozwoju obszarów wiejskich.
Debata na temat przyszłości Europy będzie poprzedzona obchodami rocznicy uchwalenia Traktatów Rzymskich (marzec), które będą kontynowanie przez cały rok. Udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast będzie okazją do debaty na ten temat i wykorzystania nurtu politycznego do przedstawienia punktu widzenia regionów i miast w kształtowaniu przyszłości Europy.
Regiony i miasta europejskie stoją w obliczu poważnych wyzwań, z głębokimi konsekwencjami, takimi jak przystosowanie do globalizacji i nowej fali automatyzacji na rynku pracy, jak również pilną potrzebą integracji populacji migrujących. Wyzwania te można przekształcić w możliwości osiągnięcia postępu gospodarczego i społecznego, pod warunkiem, że odpowiednie polityki i programy są realizowane na wszystkich poziomach.
Jak co roku Europejski Tydzień Regionów i Miast zawita także do naszych regionów i miast dzięki tzw. wydarzeniom lokalnym „Europa w Twoim regionie/mieście”, które każdy z uczestników zobowiązany jest zorganizować. Już od paru lat decyzją organizatorów wydarzenie takie musi być zorganizowane w każdym z regionów biorących udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast, a jego temat ma się pokrywać z głównymi tematami tegorocznej edycji imprezy. Organizatorzy liczą również na większe niż dotychczas zaangażowanie w przygotowanie tych wydarzeń przez organizacje lokalne, a nie tylko głównych partnerów wydarzenia.
Hasłem tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast będzie "Regiony i Miasta pracują dla lepszej przyszłości", a organizowane wydarzenia zostaną podzielone na trzy grupy tematyczne:
- Budowanie prężnych miast i regionów
Konferencje organizowanie w ramach tego tematu dotyczyć będą skutków gospodarczych i społecznych związanych z globalizacją i działań politycznych na szczeblu krajowym, unijnym, regionalnym i lokalnym. Do negatywnych aspektów tych zmian można zaliczyć delokalizację przemysłu, utratę miejsc pracy o niskich kwalifikacjach, nowe źródła zatrudnienia, które są często oparte na usługach, niepewne i niższe wynagrodzenie. Wydarzenia w ramach tego zagadnienia będą również stanowić okazję do zaprezentowania i przedyskutowania innowacyjnych sposobów wspierania zmian, w szczególności w taki sposób, aby europejskie miasta stały się bardziej elastyczne i inteligentne.
- Regiony i miasta jako czynniki zmian
Konferencje organizowanie w ramach tego tematu dotyczyć będą ewentualnych dostosowań polityki regionalnej i miejskiej UE na najbliższe 5-10 lat. Wydarzenia w ramach tej części umożliwią również dyskusję na temat osiągniętych dotychczas wyników wdrażania polityki spójności i ocenę korzyści, jakie polityka spójności przyniosła, w szczególności w odniesieniu do zmniejszenia dysproporcji międzyregionalnych.
- Dzielenie się wiedzą przynosi rezultaty
W ramach tej części władze regionalne i krajowe wdrażające programy wspierane przez strukturalne fundusze będą miały okazję do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zarządzania programem w okresie 2014–2020. Kluczowe kwestie to rozważenie sposobów zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla beneficjentów poprzez uproszczenie, a także różne sposoby wzmocnienia instytucji i budowania zdolności administracyjnych między organami administracji na wszystkich szczeblach.
Termin składania wniosków o udział w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast upływa 31 marca bieżącego roku. Konsorcja zgłaszające chęć organizacji imprezy muszą zrzeszać od 4 do 10 partnerów, reprezentujących przynajmniej 4 różne państwa.
W tym roku Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej oraz Europejski Komitet Regionów, we współpracy z europejskimi sieciami akademickimi specjalizującymi się w rozwoju regionalnym (np. Regional Studies Association ), jak również znanymi naukowcami i badaczami w dziedzinie polityki spójności UE i dziedzin powiązanych zapraszają doktorantów i naukowców na wczesnym szczeblu kariery zainteresowanych do udziału w czwartej edycji Master Class. Celem wykładów będzie poprawa zrozumienia polityki spójności UE i jej potencjału badawczego wśród 30 wybranych studentów, doktorantów i badaczy pochodzących zarówno z UE, jak i państw spoza UE.
Uczestnicy cyklu zajęć w ramach Uniwersytetu EWRC będą mogli dowiedzieć się więcej na temat polityki spójności i spotkać doświadczonych polityków i naukowców. Termin zgłoszeń upływa 31 marca br.