- Polska ma bardzo duże szanse, aby środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wykorzystać w pełni. Jesteśmy przygotowani do ich absorpcji – zapewnił podczas konferencji poświęconej wykorzystaniu środków z EFS wiceminister Marek Szczepański.
W czwartek, 28 sierpnia 2003, podsekretarz stanu w MGPiPS Marek Szczepański spotkał się z dziennikarzami. Odnosząc się do pytań o korzyści, jakie przyniesie Polsce Europejski Fundusz Społeczny, powiedział: - Te środki będą miały pozytywny wpływ na sytuację na rynku pracy, bo będziemy mieli znacznie więcej funduszy nie tylko na szkolenie osób bezrobotnych, ale także na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, by były bardziej konkurencyjne na rynku unijnym i mogły się rozwijać, tworząc jednocześnie miejsca pracy.
W lipcu tego roku zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską dotyczące Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006. Dokument ten będzie stanowił punkt wyjścia do przygotowania Podstaw Wsparcia Wspólnoty, umowy międzynarodowej, regulującej sposób wykorzystania środków z UE. W wyniku tych negocjacji został ustalony podział środków na poszczególne programy operacyjne i sposób ich wykorzystania. Polska w latach 2004-2010 może uzyskać kwotę 12,8 mld euro, z czego 8,3 mld to środki z funduszy strukturalnych. Kwota ponad 2 mld euro pochodzić będzie z EFS. Środki te wydatkowane będą w ramach programów operacyjnych oraz Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, podporządkowanych Narodowemu Planowi Rozwoju 2004-2006.
Aby otrzymać te pieniądze, Polska, podobnie jak szereg innych krajów, musi spełnić wiele warunków: przygotować różnego typu dokumenty programowe (NPR), stworzyć wzór wniosku i podręcznik dla projektodawców, przeprowadzić szkolenia i przygotować struktury zajmujące się wykorzystaniem środków z EFS na poziomie centralnym i regionalnym oraz wojewódzkim.
Wiceminister Szczepański zapowiedział, że wniosek i podręcznik dla projektodawców będzie gotowy do połowy września br. Do tej pory szkolenia z wykorzystania funduszy z EFS przeszło już 780 osób z Powiatowych i Wojewódzkich Urzędów Pracy, organizacji pozarządowych, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Najwięcej szkoleń zaplanowano jednak na IV kwartał tego roku, wtedy obejmą kolejnych 2300 osób. Szczególny nacisk kładziony będzie na przeszkolenie pracowników PUP-ów, ponieważ znaczna część środków z EFS będzie stanowiła zasilenie interwencji Funduszu Pracy, a więc tych działań, które są już teraz kierowane do bezrobotnych przez urzędy pracy.
- Ponieważ mówimy o dużej liczbie organizacji, które muszą być przeszkolone, zdecydowaliśmy się na szkolenie trenerów, tak, aby grupa kilkudziesięciu osób, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych, mogli szkolić kolejne osoby. Z pozycji Warszawy nie ma najmniejszych szans, by kilkanaście tysięcy podmiotów przeszkolić równocześnie – podkreślał minister Szczepański.
Aby uzyskać kwotę ponad 2 mld euro z EFS, Polska będzie musiała wyłożyć ze środków publicznych 475 mln euro w latach 2004 – 2008. - Po dokładnej weryfikacji widzimy, że te środki się znajdą – pochodzić będą z części aktywnej Funduszu Pracy, z PFRON, a także z rożnych pozycji budżetu – od edukacji po gospodarkę – zapewniał minister Szczepański.
Rozwiewając obawy przedstawicieli III sektora, dotyczące finansowania projektów, minister tłumaczył: - Najniższe współfinansowanie dotyczyć ma projektów organizacji pozarządowych. Chcemy wynegocjować z UE, by organizacje mogły wykazywać większość wkładu własnego w formie rzeczowej, czyli np. praca wolontariuszy będzie częścią finansowania projektu i wtedy łatwiej będzie taki wkład zapewnić.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele mediów, administracji samorządowej i organizacji pozarządowych.
Źródło: www.mpips.gov.pl