Wilchwy, pogórnicza dzielnica Wodzisławia Śląskiego. Spore bezrobocie. Uzależnienie od pomocy społecznej. Poczucie braku perspektyw. I duża potrzeba zmiany.
Tak zrodziła się propozycja przeprowadzenia animacji społecznej na terenie jednej z dzielnic Wodzisławia Śląskiego. Przez półtora roku animatorzy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika pracowali z grupą 15 mieszkańców dzielnicy w ramach projektu „Razem przeciw wykluczeniu społecznemu”, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z Wodzisławia Śląskiego. Nie chodziło o doraźną pomoc, celem animatorów było mieszkańców Wilchw obudzić, zwiększyć ich motywację do działania, na powrót włączyć ich w życie społeczne.
Kluczowym działaniem była realizacja mikroprojektów, w oparciu o metodę budżetu obywatelskiego. - Taki sposób prowadzenia animacji oferuje tym ludziom dużą zmianę. To taki przewrót kopernikański w ich życiu. Oni zazwyczaj są przyzwyczajeni do tego, że Ośrodek Pomocy Społecznej to instytucja, która im daje coś, np. daje im zasiłki. Natomiast tutaj te same osoby musiały przygotować pomysły na swoje projekty, pokazać je publicznie przed mieszkańcami całej dzielnicy, wziąć udział w głosowaniu, które decydowało o tym, co ostatecznie będzie realizowane, a potem ten swój pomysł przekuć w rzeczywistość. Doświadczyć tego, jak to jest z drugiej strony – dysponować budżetem, realizować coś, w sytuacji, kiedy ludzie i otoczenie niekoniecznie są przyjaźni – mówi Piotr Masłowski, prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.
Więcej o działaniach animatorów, również okiem uczestników projektu w reportażu: