Fundacja Akademia Obywatelska wspólnie z Rzeszowską Agencja Rozwoju Regionalnego realizuje projekt „2+2=5. Razem możemy więcej w ekonomii społecznej”. Jednym z miejsc, w którym warsztaty są prowadzane jest Przeworsk. W Przeworsku wystarczyła iskra, by rozpalić już od dawna drzemiący w ludziach płomień gotowości do współpracy, partnerstwa i dialogu i zmotywować do działania.
Celem projektu jest przede wszystkim rozwój ekonomii społecznej w oparciu o tworzenie partnerstw lokalnych i wypracowywanie programów działania na rzecz wspierania podmiotów ekonomii społecznej.
W ramach projektu ma zostać utworzonych 9 pilotażowych partnerstw, których celem jest utworzenie miejsko-gminnych oraz powiatowych programów działania na rzecz ekonomii społecznej. Fundacja Akademia Obywatelska ma utworzyć 1 partnerstwo regionalne na poziomie starostwa oraz 3 partnerstwa miejsko-gminne. W ramach realizacji tego działania są prowadzone warsztaty: 3-dniowe merytoryczne, których celem jest wyrównanie poziomów wiedzy przedstawicieli partnerstwa oraz 7-dniowe , których celem jest powstanie partnerstwa. Ponadto zaplanowane są 4 wyjazdy studyjne. Zarówno same wizyty jak i seminaria organizowane w czasie tych wizyt, umożliwią zapoznanie się z rozwiązaniami stosowanymi przez inne podmioty na terenie kraju. Kolejnym etapem będzie powstanie grup roboczych. Najważniejszym efektem pracy tych grup będzie opracowanie pisemnych porozumień oraz określenie procedur gotowych do wdrożenia i uchwalenia jako formalne dokumenty obowiązujące na poziomie miejsko-gminnym.
Jednym z miejsc, w którym warsztaty są prowadzane jest Przeworsk. W Przeworsku wystarczyła iskra, by rozpalić już od dawna drzemiący w ludziach płomień gotowości do współpracy, partnerstwa i dialogu i zmotywować do działania. Warsztaty, na których uczestnicy dyskutowali o partycypacji, partnerstwie i ekonomii społecznej, stały się impulsem dla przeworskich organizacji pozarządowych i samorządu, aby zacząć działać wspólnie i w porozumieniu. Mimo niedługiego terminu przygotowania, grupa aktywnych działaczy z niezwykłą determinacją wypracowała projekt „Centrum Rozwoju Organizacji Pozarządowych”. Fenomenem jest fakt, że projekt ten powstał w partnerstwie kilkunastu organizacji, które mówiły zaskakująco jednym głosem, dostrzegając wspólnotę problemów i potrzeb organizacji pozarządowych, niezależnie od dziedziny, w jakiej działają. Partnerstwo wspiera zarówno Urząd Miasta Przeworska jaki i Starostwo Powiatowe w Przeworsku. W kolejnych odsłonach projektu „2+2=5. Razem możemy więcej…” grupa partnerska będzie pracować nad wsparciem rozwoju przedsiębiorczości społecznej. Pierwszy krok pokazuje, że społeczność lokalna Przeworska jest zmotywowana do brania spraw we własne ręce i do samodzielności.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dwa pytania do Tomasza Syka, jednego z liderów partnerstwa w Przeworsku:
Skąd wziął się pomysł na wspólny partnerski projekt?
T.S.: - Przede wszystkim zmobilizowaliśmy się podczas warsztatów. Stały się one okazją do wymiany doświadczeń, poznaliśmy problemy z jakimi borykają się organizacje pozarządowe z terenu naszego miasta. Dużo zawdzięczamy również trenerce Kindze Zglinickiej, która zmotywowała nas do dalszych działań oraz pomogła przy pisaniu projektu.
Jak ocenia Pan perspektywę dalszej współpracy?
T. S.: -Co prawda jest to dopiero początek naszej współpracy, niemniej jednak znaczna część osób jest zmotywowana do podejmowania nowych inicjatyw. Mam nadzieje, że właśnie poprzez te inicjatywy nasza współpraca się wzmocni i pozwoli efektywnie realizować zamierzone cele.
Źródło: Fundacja Akademia Obywatelska