Europejski Tydzień Testowania, czyli kampania profilaktyczna, mająca na celu poszerzenie świadomości i dostępu do testów na HIV i HCV, wystartowała 20 listopada.
Jak podaje Fundacja Edukacji Społecznej z ostatnich badań wynika, że tylko 10% Polaków i Polek zrobiło test w kierunku HIV. Szacuje się, że w Polsce ponad 50% osób żyjących z HIV nie jest świadomych swojego zakażenia! To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Takie statystyki to efekt między innymi braku świadomości Polaków i Polek dotyczący przebiegu zakażenia HIV, a tym samym lęku przed AIDS.
HIV, HCV, a także inne infekcje przenoszone drogą płciową mogą nie dawać żadnych widocznych oznak. Do zakażenia może dojść u każdej aktywnie seksualnie osoby, niezależnie od jej wieku, orientacji, płci czy stopnia sprawności. Niektóre z infekcji przenoszone są też drogami innymi niż kontakty seksualne. Regularne wykonywanie testów przesiewowych jest działaniem profilaktycznym, z którego powinni korzystać wszyscy, w tym osoby z niepełnosprawnościami.
Jak wynika z badania „Seksualność i rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością ruchową” zrealizowanego przez Fundację Avalon to właśnie osoby z niepełnosprawnościami częściej wykluczane są ze sfery związanej z dbaniem o siebie, edukacją seksualną czy profilaktyką zdrowotną. Dodatkowe utrudnienia w dostępie do tych obszarów wynikają np. zależności od osób trzecich – rodziny czy asystentów, a także braku dostosowań architektonicznych w placówkach.
Fundacja Avalon wraz z Fundacją Edukacji Społecznej zaprasza i zachęca wszystkich zainteresowanych do bezpłatnych badań 5 grudnia, w godzinach 13-17, w siedzibie Fundacji Avalon przy ulicy Domaniewskiej 50A. Cała procedura jest bardzo prosta i trwa około 20 minut. Wyniki testu są dostępne zaraz po jego wykonaniu. Siedziba Fundacji Avalon jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Regularne badania to dbanie nie tylko o własne zdrowie, ale też swoich bliskich! Wcześnie wykryte zakażenie i wdrożenie odpowiedniego leczenia dają szansę na zminimalizowanie lub całkowite zniwelowanie powikłań zdrowotnych. Dlatego profilaktyka i regularne wykonywanie badań przesiewowych są niezwykle ważne!
Projekt FES jest realizowany przy wsparciu Biura Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce/ Europejskiego Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia.