Wykonanie graffiti, warsztaty fotograficzne, tworzenie biżuterii, turnieje sportowe, spotkania z podróżnikami, gry planszowe, spotkania z kulturą Japonii i mangą, warsztaty rozwojowe to tylko niektóre z propozycji dla młodzieży w ofercie wrocławskich Klubów Aktywności Rozmaitych. Elastyczna formuła klubów stwarza młodzieży przestrzeń do rozwoju zainteresowań i umiejętności zgodnie z jej oczekiwaniami.
Kluby działające od października 2013 na ulicach: Kruszwickiej, Kościuszki i Jagiellończyka, od kilku tygodni rekrutują młodzież do aktywności. Co już wydarzyło się w klubach? W Klubie na ulicy Kruszwickiej młodzież spotyka się na warsztatach fotograficznych, założyli klub gier planszowych. Ostatni weekend listopada minął pod hasłem „projektu graffiti”, w ramach którego można było legalnie posprejować z doświadczonym grafficiarzem.
W Klubie na ulicy Kościuszki młodzież spotykała się wokół zainteresowań związanych z muzyką, kulturą Japonii i Mangą, fotografią i kinem. Na ulicy Jagiellończyka z kolei odbyły się warsztaty rozwojowe dla młodzieży, spotkanie z Bartkiem Brzuzanem, podróżnikiem, który podzielił się wrażeniami z podróży do Sri Lanki. Realizowany jest też projekt „Tablica możliwości”, w ramach którego zbierane są informacje o ciekawych inicjatywach.
– To, co będzie działo się w klubach w najbliższym czasie, zależy jednak od samej młodzieży – mówi Kamil Izydorczak, koordynator Klubu Aktywności Rozmaitych z ulicy Kruszwickiej. Osoby w wieku 15-25 lat mogą przyjść do klubu i zgłosić chęć rozwoju swoich pasji. Jeśli znajdzie się grupa chętna do wspólnej pracy, tworzona jest wówczas dana aktywność.
– Nie ma żadnych ograniczeń odnośnie rodzaju aktywności – wszystko zależy od młodzieży. Na czele grupy stoi pasjonat, tzw. Lider Aktywności Rozmaitych. Kluby oferują nie tylko przestrzeń do rozwoju zainteresowań, ale także finansują wydatki związane z daną aktywnością. Chcemy, żeby młodzież miała także wpływ na wygląd klubu, to jej miejsce, więc jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie dotyczące aranżowania przestrzeni – dodaje Anna Szewczyk, koordynator Klubu z ulicy Kościuszki.
Poprzez pracę w grupie młodzi ludzie rozwijają swoje kompetencje społeczne. Mogą uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach rozwojowych, które wskazują jak zainteresowania i umiejętności można wykorzystywać na dzisiejszym rynku pracy. Uczą się także, jakie wyzwania czekają na nich w kontaktach z potencjalnymi pracodawcami i jak się do nich przygotować.
Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia. Inicjatorem i Liderem Partnerstwa realizującego projekt jest Wrocławska Rewitalizacja Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Partnerami projektu są instytucje sektora publicznego, pozarządowego i prywatnego: Gmina Wrocław (w imieniu której projekt realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu), Wrocławska Pracownia Psychoedukacji i Terapii „PLUS” Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz spółka ATTESTOR s.c. Ewa Kuzilek-Sekścińska, Ewa Suchożebrska. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Wrocławska Rewitalizacja