Przedwakacyjna WRP: o rewitalizacji, śmieciach i programie współpracy
Temat rewitalizacji Pragi i gorące dyskusje wokół rocznego programu współpracy – dokumentu, który reguluje stosunki między administracją publiczną a organizacjami pozarządowymi – zdominowały ostatnie przed wakacjami posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku.
Regulamin „śmieciowy”
Rewitalizacja Pragi
Wiceprezydent nie ukrywał, że decyzja o niewłączeniu ogólnomiejskich, branżowych komisji dialogu społecznego oraz Rady Pożytku była podjęta świadomie. Skupiono się na mieszkańcach, proponując im warsztaty i spotkania, gdyż zdaniem Wiceprezydenta program dotyczy przede wszystkim mieszkańców. Głównym celem programu rewitalizacji, mówił Wiceprezydent Olszewski, jest poprawa warunków mieszkaniowych na Pradze oraz poprawa jakości infrastruktury i przestrzeni publicznej, która ma wpłynąć na poprawę warunków i komfortu życia w tamtym rejonie miasta. Realizacja założeń opierać ma się m.in. na wzmocnieniu funkcji mieszkalnych i usługowych na obszarach objętych programem rewitalizacji.
Celem programu jest ponadto wzmocnienie sektora kultury, sektora kreatywnego oraz sportu i rekreacji na prawym brzegu. Osobno są zaplanowane także działania na rzecz aktywizacji mieszkańców, w tym niepełnosprawnych i seniorów. Członkowie Warszawskiej Rady Pożytku dopytywali, czy przewidzenie dużej roli instytucji w tym zakresie nie osłabi tych działań. Zdaniem Wiceprezydenta rola organizacji pozarządowych w realizacji programu jest duża i zwiększyła się po uwzględnieniu uwag z konsultacji.
Swoje komentarze przedstawili też goście, w tym m.in. Grzegorz Laszuk z Komisji Dialogu społecznego ds. teatru, wyrażając zaniepokojenie tym, że w programie rewitalizacji nie uwzględniono partnerskiej roli Praskiej Platformy Kultury, która powstała na zaproszenie Teatru Powszechnego w odpowiedzi na konsultacje programu rewitalizacji. Zrzesza ona praskich aktywistów, artystów, instytucje i organizacje. Odrzucono też postulat grupy praskich aktywistów wpisania z nazwy do programu inwestycji centrum Lubelska 30/32, którego rewitalizacja nie została ukończona w poprzedniej edycji programu. Wiceprezydent wyjaśnił, że program nie może objąć wszystkich i że w działaniach inwestycyjnych skupiono się na wybranych obiektach – zabytkach.
Członkowie Rady wyrazili obawę co do tego, że program rewitalizacji wyssie środki z całego miasta. Czy po kilku latach nie będziemy musieli rewitalizować Woli czy Ochoty? – pytano. Wieceprezydent Olszewski wyjaśniał, że program rewitalizacji nie zastępuje polityki edukacyjnej, społecznej i kulturalnej miasta, które będą nadal realizowane, choć istotnie, Praga będzie traktowana priorytetowo. Głównym celem programu jest zmiana, która w zauważalnym czasie byłaby odczuwalna dla mieszkańców obszarów nią objętych, stąd silne skoncentrowanie działań i środków na jednym obszarze.
Po burzliwej dyskusji, w której poruszono jeszcze wiele innych wątków, pozytywna opinia Warszawskiej Rady Pożytku dla programu rewitalizacji została jednym głosem przegłosowana.
Roczny program współpracy
Spore emocje wzbudził temat wynagradzania osób, które zasiadają w komisjach oceniających wnioski dotacyjne. Składają się one z równej liczby przedstawicieli strony społecznej i urzędników (którzy zadanie to wykonują w ramach swojej pracy). Ta kwestia powraca na posiedzenia Rady Pożytku jak bumerang. Coraz trudniej jest znaleźć ekspertów społecznych, którzy wolontarystycznie chcieliby czytać oferty, gdyż na niektóre konkursy przychodzi ich kilkaset. Powoduje to obniżenie jakości oceny lub nieobecność społecznych mężów zaufania na posiedzeniach komisji.
Rozpatrywano cztery propozycje: aby wynagradzani byli wszyscy (tj. urzędnicy – dodatkowo i przedstawiciele organizacji); aby wynagradzana była jedynie strona społeczna; aby wynagrodzenie uzależnione było od zakresu prac (głównie związanych z liczbą ocenianych wniosków); oraz aby nie zmieniać istniejących zapisów w tej sprawie. I tym razem nie wypracowano jednego stanowiska Rady, w związku z czym dużą większością głosów przegłosowano wniosek, aby nie zajmować się kwestią wynagrodzeń do końca trwania kadencji Rady.
Następne spotkanie Warszawskiej Rady Pożytku ma się odbyć 9 września 2015 roku.
Źródło: warszawa.ngo.pl