Przedstawiciele organizacji pozarządowych uhonorowani Nagrodą Starosty Gołdapskiego…
Zbigniew Mieruński i Jaromir Krajewski uhonorowani Nagrodą starosty Gołdapskiego
26 sierpnia 2011 r. na Sesji Rady Powiatu odbyło się uroczyste wręczenie Nagrody Starosty Gołdapskiego - „Romincki Ryś”. Statuetka - jest nagrodą przyznawaną osobom fizycznym lub prawnym za wybitny wkład w rozwój Powiatu Gołdapskiego. Rominckie Rysie otrzymali:
- Zbigniew Mieruński – Prezes Gołdapskiego Funduszu Lokalnego - w dziedzinie kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego.
Zbigniew Mieruński jest osobą, która poprzez kulturę pobudza aktywność ludzi, grup i instytucji w powiecie gołdapskim i ożywia społeczność lokalną inicjując różnego rodzaju działania społeczno-kulturalne. Metody pracy Zbigniewa Mieruńskiego opierają się na doświadczeniu i wiedzy z zakresu kultury i animacji społeczno-kulturalnej. Widać, że to co robi, od ponad 20 lat robi z sercem, w sposób twórczy. Pozytywna postawa, kompetentna wiedza i umiejętności oraz dobra energia i szlachetne cele przyczyniły się do rozwoju kultury na terenie Powiatu Gołdapskiego ale i także po za jego granicami.
Od 1998 roku rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem CAL, którego jest członkiem do dziś. Pasją Zbigniewa Mieruńskiego jest prowadzenie i wspieranie działań kulturalno - animacyjnych na wsiach.
Zbigniew Mieruński w swojej działalności wspierał działania podejmowane przez inne instytucje i organizacje pozarządowe – dzięki temu powstały przedsięwzięcia bardzo ciekawe i z punktu widzenia społecznego - niezwykle potrzebne dla społeczności lokalnej. Od działań charytatywnych i angażujących osoby niepełnosprawne po działania rozwijające bardzo specyficzne ruchy artystyczne związane z kulturą młodzieży.
Od 17 lat prowadzi współpracę międzynarodową – głownie z Litwą i Rosją, z którymi realizował i realizuje wiele projektów wymiany kulturalnej np.: „Jezior, które łączy”, „Znaki tożsamości”, „Sintautai – Goldap – I”, „Rainbow of Art. – I”, „Eko - piknik- dziedzictwo natury i rzemiosła”. Dzięki tej współpracy wielu młodych ludzi mogło uczestniczyć w międzynarodowych warsztatach muzycznych, tanecznych, fotograficznych i plastycznych, a gołdapscy artyści pokazywać swoje prace na Litwie, w Rosji, Niemczech i Francji. Stworzył i zrealizował kilka projektów kulturalnych z udziałem organizacji i instytucji z Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Grecji, W. Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy i Austrii.
Wspiera powstawanie wydarzeń kulturalnych na terenie powiatu gołdapskiego (poza Gołdapią), jak np. „Święto Sękacza” w Żytkiejmach.
W ramach Gołdapskiego Funduszu Lokalnego, którego jest prezesem od 9 lat, dofinansowywane są projekty społeczno-kulturalne na terenie całego powiatu gołdapskiego oraz przyznawane stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin.
Zbigniew Mieruński to też artysta plastyk, który godnie reprezentuje powiat gołdapski wystawiając swoje prace w Polsce i za granicą.
- Jaromir Krajewski – Dyrektor Fundacji Puszczy Rominckiej - w dziedzinie ekologia i zrównoważony rozwój;
Jaromir Krajewski z ekologią i zrównoważonym rozwojem związany jest od czasów studiów. Już jako student aktywnie uczestniczył w działaniach na terenie Puszczy Rominckiej.
Od 2001 roku uczestniczy w promocji regionu poprzez przygotowywanie różnego rodzaju wydawnictw, map, tablic informacyjnych. Był twórcą (stworzył ideę i pozyskał środki) 6 szlaków edukacyjno-turystycznych – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Rozwija infrastrukturę turystyczną w Puszczy Rominckiej i jej okolicach – 2 wieże widokowe, kilka miejsc odpoczynku.
Jaromir Krajewski był jednym z założycieli Fundacji Puszczy Rominckiej – organizacji, która angażuje się intensywnie w rozwój i ukierunkowanie ekologii na terenie powiatu.
Inicjuje liczne działania międzynarodowe, przede wszystkim na terenie obwodu kaliningradzkiego, Litwy, Ukrainy i Kazachstanu. Cześć realizowanych tam projektów związanych jest z rozwojem ekologii, zasobów ludzkich, wsparcia systemów pomocy i ochrony mieszkańcom terenów wiejskich. Projekty finansuje Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu „Pomoc zagraniczna”. Rezultaty dotychczasowych działań to sprawnie funkcjonujące centrum edukacyjnego przy siedzibie Katon - Karagayskiego Parku Narodowego, pięć doposażonych drużyn pożarniczych, kilkadziesiąt osób przeszkolonych w zakresie pozyskiwania funduszy i prowadzenia edukacji ekologicznej, trzy wizyty studyjne w Polsce zorganizowane dla przedstawicieli kazachskich organizacji pozarządowych, pracowników Katon-Karagayskiego Parku Narodowego oraz administracji regionalnej.
Jaromir Krajewski podejmuje działania związane z ochroną zabytków, które w dużej mierze warunkują rozwój turystyki (przykład: program w ramach, którego wykonano inwentaryzację i projekt remontu Piramidy w Rapie – jednego z najcenniejszych zabytków Powiatu Gołdapskiego).
Z ekologią i zrównoważonym rozwojem pośrednio związane są wszystkie działania inicjowane przez Jaromira Krajewskiego, dotyczące ochrony walorów przyrodniczych Puszczy Rominckiej: odtwarzanie zbiorników wodnych, budowa zastawek na rowach melioracyjnych, zapewnienie schronienia hibernującym nietoperzom, ochrona rzadkich gatunków błonkówek, zakładanie platform pod gniazda bocianie, tworzenie nowych rezerwatów i pomników przyrody. Bogata przyroda jest wszak jednym z czynników zrównoważonego rozwoju. Jaromir Krajewski twierdzi, ze należy łączyć ochronę przyrody z jej rozwojem. Zajmuje się także chronionymi owadami związanymi z podłożem gliniastym — buduje specjalne konstrukcje z gliny, w których mogą one bytować. Wszystkie programy ochronne tworzone przez Jaromira Krajewskiego łączy działalność edukacyjna oraz inwentaryzacja przyrodnicza.
Działania obu Panów zostały dostrzeżone przez Bożenę Mikielską – Prezesa Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga, która złożyła wnioski o przyznanie nagrody.
Laureatom gratulujemy pasji i życzymy dalszych sukcesów.
Źródło: Goldapski Fundusz Lokalny