– Powinniśmy stworzyć możliwości zatrudnienia wszystkim osobom, które mogą i chcą pracować – tak o planach powstania polskiego oddziału przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby z autyzmem mówił w wywiadzie dla Ekonomiaspoleczna.pl Thorkill Sonne, założyciel duńskiego Specialisterne. W zeszłym tygodniu Fundacja Specialisterne Polska oficjalnie ogłosiła rozpoczęcie swojej działalności.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 24 października w Ambasadzie Danii w Warszawie, przedstawiciele duńskiej Fundacji Specialist People oraz partnerzy nowopowstałego polskiego oddziału przedsiębiorstwa społecznego opowiadali o założeniach przedsięwzięcia oraz najbliższych planach związanych z działalnością Specialisterne w Polsce. Konferencję otworzył Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii w Polsce.
Celem Fundacji Specialist People, która prowadzi przedsiębiorstwo Specialisterne, jest stworzenie miliona miejsc pracy dla osób dotkniętych autyzmem na całym świecie, a także zapewnienie dostępu do programów terapeutycznych oraz edukacyjnych. Filozofia Specialisterne zakłada stworzenie każdemu pracownikowi warunków pracy odpowiadających jego indywidualnym potrzebom, umiejętnościom i ograniczeniom. W ten sposób osoby z autyzmem zyskują możliwość pełnego wykorzystania swojego potencjału zawodowego, a także mają szansę na pełniejszy udział w życiu społecznym.
Jak podkreślał Steen Thygesen, prezes duńskiej Fundacji Specialist People, istnieje duża potrzeba zmiany sposobu postrzegania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Prowadząc działania szkoleniowe, edukacyjne, a także zatrudniając osoby z autyzmem, Specialisterne udało się pokazać jakie korzyści dla całego społeczeństwa wiążą się ze zmianą podejścia do działań na rzecz osób dotkniętych autyzmem.
Przedsiębiorstwo podparte badaniami
– Perspektywy rozwoju działalności Specialisterne w Polsce są bardzo obiecujące – powiedział Thygesen. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonego przez fundację badania zapotrzebowania na usługi IT na polskim rynku. Specialisterne liczy także, że prognozowany wzrost wartości sektora IT w Polsce przełoży się na zwiększenie zainteresowania działalnością Specialisterne. Działania badawcze zostały zrealizowane w ramach grantu przekazanego przez Fundację Velux.
Przedstawicielki partnerskich organizacji w swoich wypowiedziach bardzo pozytywnie odniosły się do sposobu działania Specialisterne opierającego się na łączeniu wyjątkowych kompetencji osób z autyzmem z potrzebami sektora biznesowego. – To jest cel, do którego dążyliśmy, żeby wysiłki dzieci i wysiłki rodzin znalazły swoje naturalne przedłużenie w jak najlepszej możliwości kontynuowania dalszych działań, rozwoju zawodowego czy znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie – podkreślała Anna Waligórska z Centrum Terapii Autyzmu Sotis.
Model pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu opracowany przez Specialisterne zakłada użycie wielu ciekawych i innowacyjnych rozwiązań z zakresu nowych technologii, pozwalających na stworzenie osobom z autyzmem możliwości pełnego wykorzystania potencjału zawodowego. Między innymi, w procesie badania predyspozycji zostaną wykorzystane roboty zbudowane z klocków Lego Mindstorms.
Konieczna współpraca z biznesem
W ciągu pierwszego roku działalności Fundacja planuje stworzyć miejsca pracy dla 30 osób z autyzmem, umożliwiając im wcześniej dostęp do zajęć rozwijających kompetencje społeczne i zawodowe. Konsultanci Specialisterne będą świadczyć specjalistyczne usługi z zakresu IT takie jak: migracja danych, programowanie, testowanie oprogramowania i sprzętu, zarządzanie bazami danych dla firm działających w branży nowych technologii informacyjnych. Osoby z autyzmem cechują się dużo dbałością o szczegóły, a także dużą skrupulatnością w wykonywaniu nawet powtarzalnych czynności, co powoduje, że ich kompetencje są bardzo pożądane przez pracodawców w branży IT.
W najbliższym czasie fundacja ogłosi z jakimi partnerami biznesowymi podejmie współpracę w zakresie świadczenia usług IT. Jak przekonywał Thomson bardzo ważne jest promowanie modelu zatrudniania osób autystycznych i dzielenie się swoimi doświadczeniami: – Wierzymy, że polscy przedsiębiorcy będą zainteresowani tworzeniem miejsc pracy dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu bezpośrednio w swoich firmach. Fundacja chciałaby nawiązać także współpracę z przedstawicielami instytucji publicznych odpowiedzialnych za tworzenie rozwiązań systemowych z zakresu wspierania integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.
W jaki sposób fundacja będzie się starała przekonać komercyjne przedsiębiorstwa do współpracy? Jak tłumaczyła Maria Wroniszewska z Fundacji Synapsis, korzystając z usług Specialisterne przedsiębiorcy będą mieć pewność wykonania usługi wysokiej jakości przez zmotywowanego i kompetentnego konsultanta. Ponadto przedsiębiorcy, którzy zatrudnią osoby z autyzmem w swojej firmie bezpośrednio, mogą uzyskać refundacje części kosztów pracy tych osób ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Fundacja ma także w planach prowadzenie programów edukacyjnych dla młodzieży, których celem będzie kształtowanie umiejętności społecznych, a także kwalifikacji zawodowych.
Następnym krokiem będzie rozpoczęcie rekrutacji. W najbliższym czasie uruchomiona zostanie strona internetowa polskiego Specialisterne, na której dostępny będzie formularz zgłoszeniowy.
Osobą kontaktową Specialisterne w Polsce jest Sławomir Ulankiewicz, prezes Fundacji Specialisterne Polska (ul.Czarnieckiego 27B, 01-548 Warszawa).
Pobierz
-
201206111405560495
778885_201206111405560495 ・38.72 kB
Źródło: Ekonomiaspoleczna.pl