Przedsiębiorstwa społeczne z woj. lubelskiego mogą ubiegać się o certyfikat „Zakup prospołeczny”
Produkty i usługi wytwarzane w ramach przedsiębiorczości społecznej na terenie woj. lubelskiego będą mogły otrzymać certyfikat Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup prospołeczny”. Jest on przyznawany przedsiębiorstwom wyróżniającym się dobrą jakością produktów oraz odpowiednim wykorzystaniem potencjału społecznego.
Znak daje klientom szansę kupowania produktów i usług ekonomii społecznej, a tym samym podejmowanie ważnych społecznych decyzji. Z drugiej strony certyfikowane podmioty ekonomii społecznej muszą dbać o jakość i konkurencyjność. Decyzja o zakupie ich produktów i usług wynika z potrzeb klienta i jakości oferty, zaś aspekt społeczny jest, i powinien być, dodatkowym bodźcem.
O prawo do posługiwania się Znakiem Promocyjnym Ekonomii Społecznej „Zakup prospołeczny” mogą ubiegać się podmioty spełniające wymogi określone w Zasadach przyznawania Znaku Promocyjnego ES „Zakup prospołeczny”. Przyznanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup prospołeczny” odbywa się na pisemny wniosek zainteresowanego podmiotu.
Wniosek oraz ankietę należy złożyć do podmiotu zajmującego się certyfikacją, tj. do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, ul. Zana 38, 20-601 Lublin. Nadanie Znaku następuje na podstawie rekomendacji Społecznej Kapituły Certyfikującej.
Przyznanie Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup prospołeczny” następuje poprzez udzielenie licencji na okres 1 roku. Po upływie tego okresu podmiot zainteresowany przedłużeniem certyfikacji składa wniosek o przedłużenie na kolejny rok. Przedsięwzięcie ma charakter non-profit.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie nie pobiera żadnych opłat od podmiotów certyfikowanych.
W roku 2010 Fundacja im. Królowej Polski Św. Jadwigi zainicjowała powstanie systemu certyfikacji i promocji produktów oraz usług podmiotów ekonomii społecznej. Do tej pory wyróżniono ponad dwadzieścia podmiotów ekonomii społecznej. Opracowano i zarejestrowano Znak, który – podobnie jak najlepsze europejskie znaki jakości – intuicyjnie informuje klienta/kontrahenta o swoim przesłaniu. Znak „Zakup prospołeczny” stał się znakiem wysokiej jakości produktów i usług podmiotów ekonomii społecznej. Wprowadzony już został w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, opolskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, gdzie cieszy się dużym uznaniem, jest rozpoznawalny i kojarzony z przedsiębiorczością społeczną.