Przedsiębiorcy społeczni apelują o złagodzenie języka debaty
Apel Turkusowego Klubu Przedsiębiorstw Społecznych w sprawie debaty publicznej na temat osób z niepełnosprawnościami w kontekście protestów aborcyjnych.
My, przedsiębiorcy społeczni, pracodawcy, rodziny i współpracownicy osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z zespołem Downa i chorobami genetycznymi apelujemy do polityków, dziennikarzy i wszystkich innych osób, które w ostatnich dniach zabierają głos w debacie publicznej o wyroku Trybunału Konstytucyjnego o złagodzenie języka dyskusji.
Z niepokojem obserwujemy, jak kolejni wypowiadający się po wszystkich stronach konfliktu dot. legalności aborcji używają mocnych argumentów o tym, kto i na jakich prawach może pozwolić innym żyć. Widzimy także, jak to zaostrzenie tonu wpływa na osoby, które są podmiotem dyskusji. Nasi współpracownicy i przyjaciele, którzy urodzili się z wadami genetycznymi i niepełnosprawnościami rozumieją te komunikaty i nie przechodzą wobec nich obojętnie. Osoby m.in. z zespołem Downa to bystrzy i czuli obywatele i obywatelki, którzy od kilku dni słyszą i czytają w mediach rozważania na temat zasadności ich istnienia. To negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną i emocjonalną, która i tak, od początku życia narażona jest na ataki.
Popieramy szeroką i merytoryczną debatę publiczną na tak ważne tematy społeczne. Protestujący skandują “MYŚLĘ, CZUJĘ, DECYDUJĘ”. Odwołujemy się dziś do drugiego z tych haseł – apelujemy o empatię i zrozumienie, że żadna obywatelka i żaden obywatel nie powinien słuchać dziś rozważań, czy jego życie ma sens.
Źródło: Turkusowy Klub Przedsiębiorstw Społecznych