W przedostatnim dniu roku szkolnego gościliśmy w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. W powietrzu czuło się już wakacje. Mimo to uczniowie biorący udział w debacie solidnie się do niej przygotowali.
Debata
Podczas 30-minutowej wymiany argumentów obie drużyny starały się przeciągnąć publiczność na swoją stronę. Drużyna Propozycji przygotowała w tym celu nawet prezentacje, która przedstawiała m.in. badania dotyczące pracy Sejmu oraz opinii Polaków na temat złego reprezentowania naszego narodu przez europosłów i rząd. Ważnym argumentem po ich stronie był również koszt utrzymania naszego parlamentu.
Natomiast drużyna przeciwna próbując obalić tezę odwoływała się do ogromnej liczby decyzji, jaką musieliby podejmować wszyscy obywatele oraz do uciążliwości i problemów związanych z tym procesem i następstwami tak podejmowanych decyzji.
W debacie skromny udział wzięła również publiczność, a raczej jej przedstawiciel, bowiem padły pytania sali. Po udzieleniu na nie odpowiedzi Marszałek poprosił o podsumowanie debaty przez obie strony. Tuż po tym nastąpiło głosowanie publiczności. Po podliczeniu głosów nastąpiło ogłoszenie wyników. Stosunkiem głosów 41 do 24, przy 7 osobach nie mających zdania, decyzją publiczność w debacie zwyciężyła drużyna Propozycji. Oba zespoły otrzymały dyplomy za udział w debacie oraz nagrody książkowe.
Prelekcja
Drugą część spotkania rozpoczęła się wystąpieniem p. Szymona Urbana, Kierownika Referatu Strategii i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice. Pan Szymon Urban w bardzo dynamiczny i żywiołowy sposób przekazał uczniom kilka najważniejszych informacji dotyczących partycypacji społecznej. Zachęcał on również młodzież do aktywnego działania i angażowania się w różnego rodzaju inicjatywy. Następnym punktem programu była prelekcja o partycypacji społecznej uzupełniająca wystąpienie p. Urbana. Prelekcję pt. Heroiczne życie wygłosił Mateusz Mrozowski.
Quiz
Na zakończenie drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy „Świadomy Obywatel”. Pytania dotyczyły praw i obowiązków obywateli oraz partycypacji społecznej, a nagrodami za prawidłowo udzielone odpowiedzi były gadżety projektowe. Po rozdaniu wszystkich nagród nastąpiło zakończenie tej części wydarzenia. Na ręce Dyrekcji oraz zaangażowanych w organizację Dnia Aktywnego Obywatela nauczycieli przekazane zostały podziękowania.
Targi
Ostatnią częścią dnia były targi organizacji pozarządowych. Wzięły w nich udział następujące organizacje działające lokalnie:
- Niepołomickie Bractwo Rycerskie,
- Stowarzyszenie „Klub Polskiego Trakera”,
- Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych „Młodzi dla Niepołomic”
- oraz Centrum Aktywnego Obywatela (działające w ramach naszego projektu).
- Stowarzyszenie „Klub Polskiego Trakera”,
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektor Zespołu Szkół mi. Ojca Świętego Jana Pawła II mgr Barbary Wiśniowskiej za umożliwienie organizacji Dnia Aktywnego Obywatela. Ogromne podziękowania należą się Panu Wicedyrektorowi mgr Wacławowi Sternalowi oraz Pani mgr Izabeli Wojakowskiej za zaangażowanie, przygotowanie uczniów do debaty oraz organizację wydarzenia ze strony szkoły. Oczywiście dziękujemy też wszystkim uczniom biorącym udział w tym wydarzeniu.
- Projekt Partycypacja społeczna w praktyce – wsparcie aktywności społecznej mieszkańców Małopolski współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.