Przecieramy ścieżki. Sięgnij po przestrzeń publiczną we współpracy z samorządem
[PAP] - Zachęcamy organizacje pozarządowe i inne grupy nieformalne, żeby nie czekały, tylko sięgały po przestrzeń publiczną we współpracy z lokalnymi samorządami – mówi Monika Łagodzińska, prezes Fundacji Kształcenia Ustawicznego PERITIA, inicjator i koordynator Centrum NGO Poznań.
– Po licznych telefonach do gabinetu marszałka, pismach, spotkaniach z osobami z różnych działów z UMWW i w końcu osobistej rozmowie, przekonaliśmy marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka do przekazania nieodpłatnie przestrzeni publicznej – lokalu na działania fundacji – mówi Monika Łagodzińska.
Fundacja Kształcenia Ustawicznego PERITIA uzyskała w użyczenie nieodpłatne lokal od marszałka wielkopolskiego. Sama pokrywać ma jedynie koszty mediów. Działanie fundacji dotyczy m.in. wspierania organizacji pozarządowych z Wielkopolski w ramach Centrum NGO Poznań.
Centrum NGO Poznań działa od stycznia 2012 r. i jako pierwsze wprowadziło zajęcia (sesje) coachingowe do oferty dla NGO oraz udostępnienie przestrzeni do pracy (biurka co-workingowe i sale warsztatowe do zajęć). Dodatkowo Centrum NGO Poznań pełni również rolę inkubatora NGO, np. poprzez warsztaty „NGO-wiedza na start”, w których wzięło dotychczas udział ok. 200 osób.
W latach 2012-2014 w wydarzeniach Fundacji PERITIA dla NGO – warsztatach, coachingu, konferencjach itd. wzięło udział ponad 1000 osób. Newsletter z informacjami dotyczącymi wydarzeń w Centrum NGO Poznań, seminariów, konferencji w Polsce i w Europie dla NGO, webinariów w języku polskim i angielskim wysyłany jest do ponad 2700 organizacji z Wielkopolski jeden, dwa razy w miesiącu.
– Nieodpłatne przekazanie lokalu przez UMWW to według mojej wiedzy pierwszy taki przypadek w Polsce, bo w większości tam gdzie są centra (ośrodki) wspierania organizacji pozarządowych, zazwyczaj jest to relacja z władzami miasta, a nie z marszałkiem, bądź jest to inicjatywa wyłącznie oddolna NGO – dodaje Monika Łagodzińska.
Jak podkreśla, będzie możliwość dalszego użyczania tej przestrzeni. Oznacza to, że Centrum NGO Poznań będzie ponownie pierwszym miejscem na mapie punktów wsparcia NGO w Poznaniu i Wielkopolsce, które taką możliwość dla organizacji pozarządowych ze swojego terenu będzie miała (możliwość rejestracji adresu siedziby, korespondencyjnego dla potrzeb np. KRS).
– Chcemy iść dalej i zwróciliśmy się już do marszałka wielkopolskiego o list polecający, by taką przestrzeń publiczną do pracy, spotkań itd. dla organizacji pozarządowych i lokalnych grup nieformalnych udostępniać wszędzie tam w regionie, gdzie będzie taka wola – informuje prezes Fundacji PERITIA. Fundacja ma informację, że taki list zostanie przygotowany przez WRDPP – Wielkopolską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
Jak dodaje Monika Łagodzińska, marszałek nie może spowodować, żeby burmistrzowie, wójtowie i sołtysi wspierali organizacje pozarządowe. Może jednak wskazać, że w Wielkopolsce została "przetarta ścieżka", że warto wspierać inicjatywy oddolne NGO i grup nieformalnych, i że są ku temu też możliwości prawne.
– To drobny, ale ważny krok na mapie budowanego oddolnie społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu i Wielkopolsce, bo najczęściej to urząd miasta, UMWW czy inne lokalne władze decydują o treści inicjatyw oraz konkursów i dotacji dla NGO, a nie odwrotnie – podkreśla.
Zdaniem Moniki Łagodzińskiej, to też ogromny krok na wielkopolskiej mapie społeczeństwa obywatelskiego, gdzie do stycznia 2012 nie było centrum dla organizacji pozarządowych w takim wymiarze, choć inne miasta np. Wrocław, Oświęcim, już od dawna mocno w tym temacie działają.
– Mamy nadzieję, że przykład Centrum NGO Poznań i współpracy z UMWW będzie inspiracją dla innych urzędów marszałkowskich i marszałków, którzy pragną rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w swoich regionach właśnie oddolnie – mówi prezes Fundacji PERITIA.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego współpracuje ze wszystkimi podmiotami prowadzącymi systematyczne wsparcie dla rozwoju organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich w Wielkopolsce – mówi Aleksandra Kowalska, przewodnicząca Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i dyrektor ROPS.
– Cieszy nas fakt inspirowania innych samorządów do takiej współpracy. Wielkopolska po prostu jest obywatelska i otwarta. To priorytety naszej codziennej pracy – dodaje Aleksandra Kowalska.
Monika Łagodzińska ma nadzieję, że poprzez działania w ramach Centrum NGO Poznań zachęci inne NGO, by były bardziej odważne i wnioskowały o szerokie udostępnienie przestrzeni publicznej na działania mające za cel rozwój społeczeństwa obywatelskiego w kolejnych latach.
Centrum NGO Poznań stało się inspiracją do utworzenia Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie. Fundacja Podaj Dalej im. Janaszka brała udział w warsztatach i coachingu w Centrum NGO Poznań.
– Według naszej wiedzy – zainspirowali władze miasta i decyzją prezydenta takie Centrum powstało w niesłychanie szybkim tempie, wliczając remont kamienicy. To oznacza, że wystarczą chęci i właściwi ludzie ze strony władz samorządowych, a niemożliwe staje się możliwe – podkreśla Monika Łagodzińska.
Fundacja PERITIA zainicjowała również spotkania sieci „Europa Cafe” dla NGO przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Inicjatywa powstała po wizycie studyjnej w Brukseli w 2013 i odbyło się już sześć spotkań każdorazowo w gronie ok. 25 NGO z całej Polski, by wspólnie edukować siebie nawzajem (peer learning) , nawiązywać relacje z instytucjami unijnymi i ich przedstawicielami oraz przekazywać tę wiedzę dalej w regionach, tak, by Bruksela była bliżej obywateli.
Spotkania są wpisane w budżet Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie. – Tu też wspólnie z innymi NGO po raz pierwszy przekonywaliśmy osoby zarządzające z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie, ponieważ nikt wcześniej takiej współpracy z NGO nie prowadził - mówi Monika Łagodzińska.
– „Przecieramy ścieżki” nie tyko w Poznaniu i Wielkopolsce, ale i międzynarodowo – podkreśla. Fundacja PERITIA i Centrum NGO Poznań jako jedyna organizacja z Wielkopolski zaproszona została na spotkanie dotyczące zaangażowania obywatelskiego organizowana przez Jede Stimme eV/ Berlin/Niemcy. Celem było przybliżenie oddolnych inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego z Europy.
– Byliśmy także jedynym z Polski i Wielkopolski Partnerem Engagement Global AS/ Berlin/ Brandenburg w celu przygotowania spotkania networkingowego polskich i niemieckich NGO we Frankfurcie nad Odrą w maju 2015 r. w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, gdzie udział wzięło około 40 NGO, po 20 z Polski i Niemiec - opowiada prezes Fundacji. Było to pierwsze takie spotkanie dla NGO min. z Wielkopolski z partnerem niemieckim.
W kolejnych latach planowane są następne spotkania z NGO z UE, by dalej „przecierać ścieżki” i nawiązywać partnerstwa międzynarodowe. Może to być, zdaniem Moniki Łagodzińskiej, pomocne dla organizacji pozarządowych w ich rozwoju i zapewnieniu stabilnego działania, również po roku 2020+ i znaczącym zmniejszeniu środków na wsparcie dla NGO.
– Kolejną nową inicjatywą jest współpraca z europarlamentarzystami – zorganizowaliśmy już wyjazd dla kilku NGO do Brukseli z ramienia europosłanki Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, mamy obiecany wyjazd dla kilku NGO do Brukseli z ramienia europosłanki Krystyny Łybackiej – zapowiada Monika Łagodzińska.
W tym roku planowana jest organizacja „NGO Day w Brukseli” z udziałem organizacji pozarządowych z Wielkopolski oraz z innych krajów europejskich we współpracy z Biurem Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli.
– Zatem „przecierajmy nowe ścieżki” i pokazujmy, że mamy mocny głos w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego oddolnie – zachęca Monika Łagodzińska.
W tym roku Fundacja planuje również wspólnie z Polską Agencją Prasową organizację debaty dotyczącej przestrzeni publicznej i jej udostępniania na rzecz szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP