W przekonaniu wielu osób związanych z organizacjami pozarządowymi stwierdzenie „jestem VAT-owcem” dotyczy tylko przedsiębiorców. Wydaje im się, że jeśli pada ono w kontekście fundacji lub stowarzyszenia to dotyczy tylko tych organizacji, które prowadzą bardzo rozwiniętą działalność gospodarczą. Czy to prawda?
Organizacje pozarządowe nie są zwolnione z podatku VAT. Dlatego każda organizacja prowadząca sprzedaż towarów lub usług – niezależnie, czy robi to w formie działalności gospodarczej czy działalności odpłatnej pożytku publicznego może stać się płatnikiem podatku VAT.
Organizacje prowadzące sprzedaż muszą się zarejestrować jako płatnicy VAT jeśli ich przychód (czyli suma wszystkich wpłat) z tytułu działalności odpłatnej lub działalności gospodarczej jest wyższy niż 150 tys. rocznie.
Organizacje, które z sprzedają:
- wyroby z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- towary opodatkowanych podatkiem akcyzowym
- nowe środki transportu,
- tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę;
oraz świadczą usługi prawnicze, usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie lub nie mają siedziby na terenie Polski, muszą zarejestrować się jako płatnik VAT z chwilą rozpoczęcia działalności w wyżej wymienionym zakresie.
Na czym polega rejestracja płatnika VAT? Należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację VAT-R. W tym momencie przedsiębiorca staje się VAT-owcem (czyli nie musi czekać na potwierdzenie ze strony Urzędu).
Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.
Pkt 1. Zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.
Pkt 13. Zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:
1) dokonujących dostaw:
a) wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
c) nowych środków transportu,
d) terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;
2) świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)