Propozycje dla Polski. Rozmowa obywatelska o przyszłości
3 czerwca 2023 r., godz. 13 podczas gdańskiego Święta Wolności i Praw Obywatelskich
Organizacje społeczne wraz z ekspertami i ekspertkami od miesięcy pracują nad propozycjami dla przyszłości Rzeczpospolitej. W wielu obszarach wymagających naprawy, poprawy lub modernizacji, społeczeństwo obywatelskie ma gotowe propozycje rozwiązań i aktów legislacyjnych.
Przedstawimy je już 3 czerwca podczas Święta Wolności i Praw Obywatelskich w trakcie Rozmowy obywatelskiej o przyszłości zorganizowanej przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Fundację im. Stefana Batorego i Europejskie Centrum Solidarności.
W jakim punkcie jesteśmy obecnie?
Większość Polek i Polaków (64% wg badania More in Common Polska) twierdzi, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku. Patrzymy na przyszłość z niepewnością, lękiem, frustracją, smutkiem, ale i nadzieją: bo wiemy, w jakim kraju chcielibyśmy i chciałybyśmy żyć.
Na pytania o idealną Polskę w perspektywie dekady odpowiadamy, że ma być ona bezpieczna, demokratyczna, sprawiedliwa, uczciwa, praworządna, nowoczesna, tolerancyjna, ekologiczna, otwarta. Rozumiemy, że warunkiem lepszej przyszłości jest rozwój oparty na zwiększonych nakładach na edukację i naukę oraz bezpieczeństwo wymagające sprawnych sił zbrojnych.
Niestety, nie ufamy państwu, przekonani, że w sytuacji kryzysu będziemy musieli radzić sobie sami. Tak jak podczas pierwszych tygodni pandemii Covid-19 i w pierwszych dniach po agresji Rosji na Ukrainę. To dzięki mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego – zaangażowaniu organizacji społecznych oraz rzesz wolontariuszy i wolontariuszek powstały sieci pomocy potrzebującym. Zorganizowane społeczeństwo obywatelskie umie nie tylko działać, wie także jak budować lepszą przyszłość.
Rozmowa obywatelska o przyszłości
Swoimi propozycjami na to, w jakim kierunku powinno zmierzać państwo i społeczeństwo, chcemy podzielić się w czasie rozmowy obywatelskiej 3 czerwca w Gdańsku. Wezmą w niej udział przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych specjalizujących się w następujących obszarach:
1. Praworządność – Bartłomiej Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”); Trybunał Konstytucyjny i Ustawa o prokuraturze – Krzysztof Izdebski (Fundacja im. Stefana Batorego)
2. Edukacja – Alicja Pacewicz (Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji) oraz Olga Napiontek (Fundacja Civis Polonus)
3. Prawo klimatyczne – Wojciech Kukuła (Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi)
4. Prawa kobiet – Joanna Piotrowska (Feminoteka) i Antonina Lewandowska (FEDERA)
5. Prawa ucznia i uczennicy – Łukasz Korzeniowski (Stowarzyszenie Umarłych Statutów)
6. Polityka migracyjna i integracyjna – Agnieszka Kosowicz (Fundacja Polskie Forum Migracyjne)
7. Media publiczne – Jan Dworak
8. Kultura - muzea – Piotr Rypson (Zespół do spraw reformy muzeów, afiliowany przy Komitecie Narodowym ICOM Polska)
9. Samorządność – Adam Gendźwiłł (Zespół Ekspertów Samorządowych Fundacji im. Stefana Batorego)
10. Społeczeństwo obywatelskie – Karolina Dreszer-Smalec (OFOP)
– W przeddzień rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce uda nam się zebrać w Gdańsku znakomitych przedstawicieli i znakomite przedstawicielki organizacji pozarządowych zajmujących się tematami fundamentalnymi dla przyszłości Polski. Chcemy pokazać, że mamy konkretne pomysły na przyszłość naszego kraju oraz że silne i solidarne społeczeństwo obywatelskie wzmacnia jego odporność w czasach globalnych kryzysów – mówi Karolina Dreszer-Smalec, prezeska OFOP.
– Środowiska obywatelskie przedstawią w Gdańsku konkretne propozycje dla Polski przygotowane w formie projektów ustaw lub założeń polityk publicznych na poziomie krajowym i lokalnym. Dotyczą one różnych kwestii ale pracujące nad nimi środowiska łączy wspólna wizja Polski jako kraju demokratycznego, praworządnego, sprawiedliwego, otwartego. To wizja współdzielona także przez większość Polek i Polaków, co pokazują najnowsze badania – mówi Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji Batorego.
Wszystkie propozycje przedstawione podczas Rozmowy obywatelskiej o przyszłości są zebrane TUTAJ.
Transmisja na stronie https://ecs.gda.pl/
Organizatorzy Rozmowy obywatelskiej: Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP), Fundacja im. Stefana Batorego, Europejskie Centrum Solidarności.