Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało specjalny projekt w związku z sytuacją na Ukrainie. Projekt ma stworzyć m.in. doraźną podstawę do legalizacji pobytu obywateli Ukrainy w Polsce, a także ułatwić organizowanie pomocy.
Projekt ma datę 3 marca i adnotację "Etap: Stały Komitet Rady Ministrów", co wskazuje, że zostanie przyjęty i skierowany do Sejmu bardzo szybko. Projekt nie jest dostępny (nie był w momencie publikacji tej informacji) w serwisie legislacja.gov.pl.
Zapoznaj się z projektem ustawy
Pomoc bez trybu konkursowego
Artykuł 5 projektowanej ustawy mówi o pomocy świadczonej przez wojewodę i inne organy administracji publicznej (i wymienia zakwaterowanie, wyżywienie zbiorowe, transport do miejsca zakwaterowania). W ustępie 6 tego artykułu znalazł się przepis, który pozwala administracji zlecać zadania z opisanego w artykule zakresu organizacjom pozarządowym z pominięciem trybu konkursowego.
ustęp 6 w art. 5 projektowanej ustawy
W celu zapewnienia pomocy, o której mowa w ust. 1 i 2, wojewoda albo organ jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego lub związku metropolitalnego może zlecić organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2020 r. poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535 i 2490) realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, o którym mowa w dziale II rozdziale 2 tej ustawy. Przepisy art. 43, art. 47, art. 151 oraz art. 221 ust. 1–3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.) stosuje się odpowiednio, przy czym tryb postępowania o udzielenie dotacji na zadania określone w art. 221 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania określa, w drodze zarządzenia lub uchwały, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, związku jednostek samorządu terytorialnego lub związku metropolitalnego, mając na względzie zapewnienie jawności postępowania o udzielenie dotacji i jej rozliczenia.
Zwolnienia podatkowe
Projekt ustawy umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztu wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw, które następnie podatnik przekaże na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie wymienionym podmiotom, np. jednostkom samorządu terytorialnego. Kosztem będą również koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, jeżeli nieodpłatne świadczenie będzie miało na celu przeciwdziałanie skutkom stanu wojennego w Ukrainie i będzie świadczone na rzecz wskazanych w przepisach podmiotów, np. jednostek samorządu terytorialnego. Proponowane regulacje znajdą zastosowanie, jeżeli darowizna zostanie dokonana, a nieodpłatne świadczenie będzie realizowane, w terminie od 24 lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. (art. 38w ustawy CIT i art. 52ze ustawy PIT).
W ramach podatkowego wsparcia proponuje się również rozwiązania wyłączające z przychodów (niezależnie od formy opodatkowania tych przychodów) wartości darowizn oraz nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. przez podatników, którzy otrzymali takie darowizny albo nieodpłatne świadczenia na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom stanu wojennego w Ukrainie (art. 38x ustawy CIT i art. 52zf ustawy PIT).
Zmiany dotyczące zwolnień podatkowych zawiera artykuł 42 i 44 projektu. Zmiany te mają skłonić darczyńców do przekazywania wsparcia m.in. organizacjom pozarządowym.
Opis projektu [informacje z wykazu prac legislacyjnych RM]
Informacje o przyczynach i potrzebie wprowadzenia rozwiązań planowanych w projekcie
Projekt ustawy ma na celu stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu cudzoziemcom, w szczególności posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 24 lutego 2022 r. doszło do ataku wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. W wyniku tych zdarzeń w kierunku terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zaczęły kierować się tysiące obywateli Ukrainy, poszukujących schronienia. Z uwagi na powyższe, konieczne stało się opracowanie rozwiązań prawnych skierowanych do opisanej wyżej grupy cudzoziemców.
Istota rozwiązań ujętych w projekcie
Projekt ustawy określa szczególne zasady zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy wjechali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
Projektowana ustawa określa również:
1) szczególne zasady powierzenia pracy obywatelom Ukrainy, przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) pomoc udzielaną przez wojewodów obywatelom Ukrainy;
3) utworzenie nowej rezerwy celowej na finansowanie wydatków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy;
4) niektóre uprawnienia obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny;
5) szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu obywateli Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
6) niektóre uprawnienia obywateli polskich i obywateli Ukrainy będących studentami, nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi wjeżdżającymi z terytorium Ukrainy;
7) szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących Obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie;
8) szczególne zasady organizacji i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnianiem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy.
Źródło: www.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.