Projekt „System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON”
Nowe rozwiązania oparte na cyfryzacji ułatwiają dostęp do informacji i e-usług, obniżają koszty funkcjonowania państwa, wpływają na rozwój gospodarczy. Jednocześnie wspierają rozwój osobisty odbiorców, gdyż cyfrowe media są najmniej ze wszystkich mediów wykluczające – najefektywniej docierają do wszystkich odbiorców, dzięki ich możliwości adaptacji i przekraczania barier. Cyfryzacja to coraz większy dostęp do wszelkich dziedzin życia.
Projekt ma na celu stworzenie systemu informatycznego, który usprawni osobom niepełnosprawnym i podmiotom działającym na ich rzecz,w tym przedsiębiorcom proces aplikowania o środki PFRON (składanie wniosków) będące w gestii jednostek samorządowych.
Projekt wpisuje się w Działanie 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych oraz w typ 1 – Tworzenie lub rozwój e-usług publicznych (A2B,A2C). W ramach systemu uruchomione zostaną 2 e-usługi: na 3 poziomie dojrzałości, która umożliwi częściowe załatwienie sprawy drogą elektroniczną oraz na 4 poziomie dojrzałości, który umożliwi pełne załatwienie danej sprawy drogą elektroniczną (zakres usług opisany w pkt. 14 wniosku). Obydwa poziomy będą zbudowane w oparciu o koncepcję e-government, wytyczne WCAG 2.0. System będzie obsługiwał programy i zadania finansowane ze środków PFRON, wynikające z ustawy o rehabilitacji (…), których realizatorami są JST. Programy i zadania aktualnie realizowane są z wykorzystaniem dokumentów w formie papierowej bez użycia dedykowanych systemów i aplikacji pozwalających na kompleksową obsługę spraw.
Obecny sposób obsługi zadań nie jest w pełni dostosowany do potrzeb wnioskodawców (w tym ON) wiąże się z koniecznością osobistych wizyt w urzędzie, co wydłuża czas rozpatrywania wniosków i wypłaty środków PFRON. Stworzenie systemu informatycznego odbędzie się przy współpracy i z wykorzystaniem dotychczasowych doświadczeń JST. Do testów poszczególnych wersji systemu zaangażowani zostaną jego potencjalni użytkownicy (w tym ON).
Konsultacje w zakresie dostępności e-usługi dla osób niepełnosprawnych będą prowadzone z organizacjami pozarządowymi. Wdrożenie systemu będzie wymagało przeszkolenia 1200 pracowników JST i spotkań informacyjnych oraz działań promocyjnych skierowanych do ON, podmiotow działających na rzecz ON, przedsiębiorców, JST – beneficjentów zadań finansowanych ze środków PFRON. Wysoka dostępność e-usług osiągnięta zostanie również poprzez uruchomienie infolinii dla użytkowników systemu.
Planowane jest również uruchomienie Portalu edukacyjno – informacyjnego projektu – serwis WWW w oparciu o CMS, dedykowany do publikowania szerokiemu kręgu odbiorców ON i JST aktualnych treści o projekcie, w tym informacji o harmonogramie, ważnych wydarzeniach i spotkaniach, informacji edukacyjnych oraz wszelkich innych wartościowych treści do zakomunikowania poszczególnym beneficjentom i interesariuszom projektu SOW.
Wartość projektu 18 914 379,99 zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej 16 005 348,34 zł.
Źródło: PFRON