Dzięki wsparciu społeczności darczyńców zebranych wokół platformy crowdfundingowej, Fundacji „Kultury Świata” udało się zebrać 107 procent środków potrzebnych na zakup kamer wideo dla młodych aktywistów i dziennikarzy w Birmie. Dzięki nim będą mogli poznać w praktyce techniki rzetelnego relacjonowania wydarzeń. Zebrane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup kamer wideo w ramach projektu prowadzonego przez Fundację „Kultury Świata”.
Dzięki wsparciu społeczności darczyńców zebranych wokół platformy crowdfundingowej Ulule.com, Fundacji „Kultury Świata” udało się zebrać 1070 euro na zakup kamer wideo dla młodych aktywistów i dziennikarzy w Birmie. To 107% zakładanej kwoty! Dzięki temu młodzi Birmańczycy będą mogli poznać w praktyce techniki rzetelnego relacjonowania wydarzeń, co będzie kluczowe szczególnie w czasie przyszłorocznych wyborów.
Zebrane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na zakup kamer wideo w ramach projektu "Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu", prowadzonego przez Fundację „Kultury Świata”. Kamery przydadzą się w codziennej pracy młodych dziennikarzy, jak również do dokumentowania ewentualnych nadużyć i fałszerstw w trakcie wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w 2015 roku.
Pierwsze warsztaty z relacjonowania i monitorowania wyborów rozpoczną się już 2 września 2014 w Taunggyi, stolicy stanu Shan, a kolejne 9 września w Mandalaj. Weźmie w nich udział łącznie 24 dziennikarzy i dziennikarek, aktywistów oraz aktywistek z prowincji. To osoby, które w przeciwieństwie do swoich kolegów i koleżanek z wielkomiejskiego Rangunu, nie mają dostępu do profesjonalnych szkoleń.
Warsztaty zostaną poprowadzone przez Agnieszkę Lichnerowicz i Zuzannę Piechowicz z radia TOK FM, które w ciągu ostatnich dwóch lat z reportażu radiowego przeszkoliły ponad 80 dziennikarzy w Birmie. – To między innymi dzięki nim, radio w Birmie przeżywa obecni swój renesans. Powstały pierwsze audycje na żywo, na antenie zagościły pierwsze profesjonalne materiały reporterskie z "dźwiękami", a wiadomości nie ograniczają się już tylko do odczytywania 'niusów' nadesłanych z propagandowego Ministerstwa Informacji, ale są samodzielnie przez ich przygotowywane – podkreśla Aleksandra Minkiewicz, koordynatorka projektu „Razem dla Birmy: Mjanma w działaniu!” z Fundacji "Kultury Świata", która od trzech lat koordynuje projekt mający na celu wsparcie wolnych mediów w Birmie. – Profesjonalnie przeszkoleni i zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt birmańscy dziennikarze wyszli w teren. Są bliżej ludzi, ich codziennych problemów i tego co ich naprawdę interesuje. O to nam chodziło – dodaje Minkiewicz.
W październiku rozpoczną się czterotygodniowe warsztaty z wideo-reportażu, podczas którego ponownie przydadzą się zakupione dzięki zbiórce kamery. Cały sprzęt po zakończeniu projektu zostanie w Birmie i będzie wykorzystywany przez wybranych dziennikarzy do monitorowania przyszłorocznych wyborów.
Projekt koordynuje na miejscu Aleksandra Minkiewicz. – Dobrze być tu z powrotem i obserwować pozytywne efekty swojej pracy. Widzieć, jak Nway Zar Che Soe, która na początku nie wiedziała, co to kadr, teraz gości na najważniejszym Human Rights Human Dignity Film Festival w Rangunie, gdzie wyświetlany był jej reportaż o niepełnosprawnej kobiecie, a Myo Min Oo, uczestnik pierwszego szkolenia w Rangunie, które organizowaliśmy w 2012 roku, prowadzi główne wydanie wiadomości w popularnym DVB.
Źródło: Profeina