Projekt "Ogólnopolski spływ kajakowy dla osób głuchoniewidomych" zakończony!
Projekt skierowany do osób głuchoniewidomych, zakładający aktywizację poprzez udział w spływie kajakowym, zakończony z sukcesem. Teraz dla wszystkich zainteresowanych osób dostępna jest broszura informacyjna "Jak zorganizować spływ kajakowy dla osób głuchoniewidomych"!
Informujemy, że dobiegł końca projekt „Ogólnopolski spływ kajakowy osób głuchoniewidomych“ zrealizowany w ramach programu Młodzież w Działaniu przez nieformalną grupę Empowerment Group przy wsparciu Fundacji Eudajmonia.
Projekt rozpoczął się w lutym tego roku, a zakończył sukcesem w lipcu. Podjęte przez nas działania zostały zrealizowane w trzech etapach:
- spotkanie organizacyjno-informacyjne we Wrocławiu, które miało miejsce w maju,
- pięciodniowy spływ kajakowy w czerwcu,
- spotkania podsumowujące na wrocławskich wyższych uczelniach, które odbyły się w lipcu.
Odbiorcami naszego projektu były osoby głuchoniewidome, czyli posiadające jednoczesne uszkodzenie wzroku i słuchu, pochodzące z całej Polski oraz osoby, które wspierały grupę inicjatywną w działaniach. Do tej drugiej należeli wykwalifikowani tłumacze-przewodnicy osób głuchoniewidomych, absolwenci szkół wyższych, trener kajakarstwa, tłumacz języka migowego oraz ratownik medyczny. Głównym celem realizowanego przedsięwzięcia była aktywizacja osób z niepełnosprawnością sensoryczną poprzez sport, włączanie młodzieży z mniejszymi szansami w inicjatywy społeczne przy zastosowaniu metod edukacji pozaformalnej.
W samym spływie udział wzięło 30 osób, w tym 13 osób z uszkodzeniami wzroku i słuchu, każdej z nich towarzyszył w kajaku przydzielony partner. Przepłynęliśmy w sumie 87 km Obrą, na której pokonaliśmy mnóstwo naturalnych przeszkód. Każdego dnia uświadamialiśmy sobie, że pozornie niemożliwe okazuje się możliwe i że warto przełamywać napotykane bariery. Porozumiewaliśmy się mową ustną, ale również Polskim Językiem Migowym i alfabetem Lorma, którego uczyliśmy się nawzajem podczas wieczornych warsztatów.
Jako podsumowanie projektu odbyły się dwie prelekcje na wrocławskich uczelniach wyższych: Uniwersytecie Wrocławskim oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Nasi goście mieli okazję posłuchać o specyfice złożonej niepełnosprawności, jaką jest głuchoślepota, o możliwościach starania się o dofinansowanie z programu Młodzież w Działaniu, a co najważniejsze poznać relacje naszych uczestników z udziału w projekcie.
Źródło: informacja nadesłana