Projekt przeznaczony był dla podopiecznych ze Świetlicy Podwórkowej przy ul. Pomorskiej 54, zamieszkującej teren uznany za enklawę biedy w Łodzi oraz wychowujących się w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projekt umożliwił dzieciom zdobycie podstawowej wiedzy na temat historii, kulturowości i walorów turystycznych samego miasta Łodzi, w której na co dzień żyją, jak i poznanie jej okolic.
W dniach 8-9 lipca 2009 zorganizowano wycieczkę autokarową z przewodnikiem miejskim panią Anną Jóźwiak.
Program ośmiogodzinnej wycieczki po Łodzi (z wstępami do muzeum) przewidział:
- spacer śladami Marysi po Parku Helenów, wraz z historia o tym miejscu;
- zwiedzanie Muzeum Historii Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego - spacer po Kompleksie Rozrywkowo – Handlowym Manufaktura zlokalizowanym w zrewitalizowanych obiektach fabrycznych z przełomu XIX i XX w.;
- zwiedzanie Pałacu Herbsta i zespołu rezydencjonalno-fabrycznego Księży Młyn wraz z wizytą w Muzeum Kinematografii;
- przejazd ścieżkami Tomka i jego dziadka: Prak Źródliska;
- przejazd w rejon Placu Wolności i przez ulicę Wschodnią i Pomorską wraz z informacjami o ważnych wydarzeniach historycznych i o zabytkowych zabudowach z przełomu XIX i XX w.
Zdobyta wiedza wykorzystana była do przeprowadzonego w dniach 13-17 lipca 2009 Turnieju wiedzy o historii i zabytkach Łodzi wraz z informacjami o ważnych postaciach historycznych Łodzi. Turniej ten zrealizowano podczas pobytu w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Wawrzkowizna” koło Bełchatowa. Podczas tych dni zorganizowano Turniej z podziałem na grupy wraz z biegiem przełajowym w lasach, quizem i wspólną pracą plastyczną na temat miasta Łodzi. Wykonano dwa plakaty o tematyce „Moja Łódź – moje dzieciństwo”. Za udział i za wygrany Turniej drużyny otrzymały nagrody.
Ponadto dzieci miały okazję do zapoznania się z okolicą Bełchatowa, głównie po okręgu przemysłowo-górniczym. Za zgodą dyrekcji PGE KWB Bełchatów, udostępniono nam nieodpłatnie wejście do muzeum oraz zorganizowano przejazd autokarem i opiekę pilota po terenie Kopalni i na punkty widokowe.
Oprócz wiedzy na temat historii i o zabytkach Łodzi, dzieci miały okazję do letniego wypoczynku (dla niektórych z nich był to jedyny wypoczynek w wakacje) jak i wspólnej integracji połączonej z oddziaływaniem socjoterapeutycznym. Kadrę stanowiły osoby na co dzień pracujące w Świetlicy Podwórkowej z dziećmi wraz z socjoterapeutą, którzy ten czas poświęciły na zasadzie pracy wolontaryjnej.
Kadrze udało się zorganizować nieodpłatnie kilka zjazdów na torze saneczkowym w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Góra Kamieńsk”. Liczymy, że wspólne przedsięwzięcie zaowocuje wspólną współpracą na rzecz dzieci ze Świetlicy Podwórkowej przy Stowarzyszeniu Centrum Wsparcia Terapeutycznego w Łodzi.
Źródło: Centrum Wsparcia Terapeutycznego