Stowarzyszenie "Dla Ziemi" jest partnerem międzynarodowego projektu "ACCT dla zmiany". Wraz z kilkoma europejskimi organizacjami pracowało nad programem treningu antydyskryminacyjnego. Po wielu miesiącach przygotowań, nadszedł czas na prezentację efektów.
Konsorcjum w składzie: Comparative Research Network (Niemcy), Inicjatywa Perspekt (Niemcy), Crossing Borders (Dania) Imagina (Hiszpania), Stowarzyszenie „Dla Ziemi” (Polska) oraz Stowarzyszenie na rzecz Uchodźców i Migrantów (Sofia, Bułgaria), wspólnie pracowało nad treningiem oraz podręcznikiem, który pomoże innym organizacjom i społecznościom podejmować tematykę przeciwdziała dyskryminacji.
Efekty prac można zobaczyć na stronie projektu, a polskojęzyczną wersję podręcznika pobrać z tej strony.
W dniach 1-2 października 2024 roku, w Berlinie, odbyła się jego prezentacja podczas spotkania „Interaktywne uczenie się obywatelskie podczas berlińskich Dni Działań Demokratycznych: Najważniejsze wydarzenia projektu ACCT”.
W trakcie konferencji przedstawione zostały najważniejsze cele projektu oraz wypracowane rezultaty. Liderki projektu Maxine Salmon-Cottreau i Anja Söyünmez omówiły 3 ćwiczenia z programu nauczania ACCT. Wspólnie z publicznością wykonały ćwiczenia „Crossing the Line” i „Civic Courage Styles”, które wzbudziły duże zainteresowanie i były przyczynkiem do wspólnej dyskusji.
Po tej interaktywnej części odbyła się dyskusja panelowa. Zaproszonymi gośćmi byli Cora Mantel (Brand New Bundestag), Abdou-Rahime Diallo (Diaspora Policy Interaction i DaMOst) oraz Eduardo Felisberto Buanaissa (NARUD), którzy podzielili się spostrzeżeniami na temat swojej pracy aktywistycznej na rzecz zwalczania rasizmu i budowania demokracji. Panel koncentrował się na tematyce przeciwdziałania dyskryminacji i rasizmowi w zróżnicowanych społecznościach lokalnych oraz wspólnym znajdowaniu rozwiązań dla pojawiających się trudności.
ACCT finansowany jest ze środków UE i realizuje priorytet zawarty w Programie „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV), pod nazwą „Walka z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią, dyskryminacją, mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"