Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Dwadzieścioro młodych ludzi w trudnych sytuacjach życiowych wzięło udział w projekcie „Accordeon Samodzielności”, który pomógł im zaistnieć na rynku pracy. Projekt realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Fundację Accor. Firmy, które się w niego zaangażowały, zaoferowały podopiecznym płatne staże dostosowane specjalnie do ich marzeń i potrzeb.
Trudna sytuacja życiowa młodych ludzi ma istotny wpływ na ich usamodzielnienie oraz zaistnienie na rynku pracy. Wychowanków domów dziecka cechuje brak pewności siebie, problemy z adaptacją i małe doświadczenie w organizowaniu czasu pracy[1]. Te czynniki sprawiają, że mają oni większe trudności ze znalezieniem pracy, a później z jej utrzymaniem. Fundacja Dzieci Niczyje wraz z francuską Fundacją Accor rozpoczęła realizację projektu społecznego Accordeon Samodzielności pod patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt „Accordeon Samodzielności” realizowany jest w Polsce po raz pierwszy i przebiega w trzech etapach: szkolenia z rozwoju osobistego, warsztaty funkcjonowania w przedsiębiorstwie i etapu końcowego, czyli stażu w jednej z firm partnerskich. Dzięki pomocy psychologicznej specjalistów z Fundacji Dzieci Niczyje młode osoby zrekrutowane do programu mają uwierzyć we własne siły, poznać różne środowiska zawodowe i, po wcześniejszych wizytach w firmach, rozpocząć płatne staże. Pierwsza edycja rozpoczęła się w sierpniu 2012 roku. 18 młodych osób podjęło płatne staże w firmach partnerskich, część z nich już dostała propozycje zatrudnienia stałego.
- Wsparcie młodych ludzi, będących w trudnej sytuacji życiowej, w zaistnieniu na rynku pracy i usamodzielnianiu zapobiega społecznemu wykluczeniu – mówi Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje. – Z radością przyjęliśmy inicjatywę Fundacji Accor, która ma na celu ułatwienie startu zawodowego dzieciom, które z powodu doświadczeń życiowych nie zawsze potrafią dostosować się do wymogów rynku pracy tak, jak ich rówieśnicy z pełnych rodzin. Beneficjenci programu to nasi podopieczni i z całego serca życzymy im sukcesów.
Realizacja programu nie byłaby możliwa bez zaangażowania dużych firm, które umożliwiły beneficjentom realizację płatnych staży zawodowych podnoszących kompetencje i dały im szanse na dalsze zatrudnienie. W pierwszej edycji Accordeonu Samodzielności udział wzięło 7 firm: Sodexo, L’Oreal Professionnel, Norauto, GEFCO, Dalkia Warszawa, oraz Novotel Warszawa Centrum i Novotel Warszawa Airport. Proponowane przez nie miejsca pracy dopasowane zostały do preferencji, marzeń i oczekiwań beneficjentów.
[1] Fundacja Robinsona Crusoe, Potrzeba w usamodzielnieniu wychowanków rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych, Warszawa 2007 r.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.