Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej po raz czwarty sfinansuje lekcje angielskiego trzem tysiacom gimnazjalistów z terenów wiejskich w ramach programu YOUNGSTER.
W roku szkolnym 2010/2011 programem zostana dodatkowo objeci uczniowie pochodzacy z obszarów dotknietych powodzia.
YOUNGSTER to program zainicjowany, zorganizowany i w pełni finansowany przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Jest on adresowany do uczniów trzecich klas gimnazjów z gmin wiejskich, wyłonionych w oparciu o kryteria ekonomiczne. Jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży oraz ułatwienie jej dostępu do placówek ponadgimnazjalnych. Pełny roczny koszt programu pokrywanego ze środków Funduszu to ponad 1, 2 mln zł.
W programie biorą udział 102 gimnazja zlokalizowane w 78 gminach na terenie 14 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
Podstawą do wyłonienia gmin przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej były takie wskaźniki, jak: poziom wydatków na oświatę, wielkość dochodów z PIT, wielkość pomocy społecznej na mieszkańca, stopa bezrobocia oraz wielkość dodatków mieszkaniowych.
Wśród wyłonionych gmin, dodatkowo w tym roku szkolnym, znalazło się w programie 15 gimnazjów z 11 gmin poszkodowanych w tegorocznej powodzi:
- Bieliny, Bodzechów i Solec-Zdrój (woj. świętokrzyskie)
- Grębów, Harasiuki, Krzeszów i Skołyszyn (woj. podkarpackie)
- Klucze, Koszyce i Sękowa (woj. małopolskie)
- Żukowice (woj. dolnośląskie)
Gminy te brały udział w pierwszej edycji konkursu dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich „Laur Gospodarności”, organizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W sumie YOUNGSTER obejmie w tym roku ponad trzy tysiące uczniów.
O Programie YOUNGSTER
YOUNGSTER to specjalny program nauki angielskiego dla uczniów trzecich klas szkół gimnazjalnych, uruchomiony przez Fundację w roku szkolnym 2007/2008. Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Przewiduje on dodatkowe zajęcia lekcyjne w ciągu roku szkolnego, w podziale na niewielkie, 10-15-osobowe grupy, w wymiarze 90 godz. lekcyjnych dla każdej z grup. Grupy są tworzone stosownie do umiejętności językowych uczniów, a zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem innych, niż używane w procesie dydaktycznym podręczników.
Dodatkowe lekcje oraz podręczniki finansuje Fundacja. Pokrywa ona również koszt zakupu (do wysokości 300 zł) dodatkowych materiałów edukacyjnych dla szkolnych bibliotek. Zajęcia są prowadzone przez istniejącą w gminie kadrę nauczycielską. Nauczyciele uczestniczący w programie objęci są bezpłatnymi szkoleniami metodycznymi i motywacyjnymi, doskonalącymi ich warsztat pracy. Mają także możliwość uczestniczenia nieodpłatniew dodatkowych szkoleniach, promujących lokalną aktywność oraz osiągnięcia liderów lokalnych społeczności. Uczą się również, jak poszukiwać i pozyskiwać źródła finansowania opracowywanych przez siebie projektów edukacyjnych.
Po zakończeniu nauki uczniowie otrzymują stosowne certyfikaty, a najlepsi z nich – nagrody fundowane przez Fundację. W ramach programu przewidywane są również nagrody dlanauczycieli, których uczniowie osiągnęli największe postępy w nauce.
W okresie trzech lat, z finansowanego w całości przez Fundację programu, skorzystało blisko 8 tysięcy uczniów (około 2,5 – 3 tys. rocznie).
Partnerem Fundacji przy realizacji programu YOUNGSTER jest wydawnictwo Macmillan Polska.
Źródło: TBWA\PR