Jeden z ważniejszych nowych zapisów Programu Współpracy miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi w 2015 r. brzmi następująco: „Do 31 października 2014 biura i wydziały dla dzielnic przedstawiają do konsultacji KDS-om i DKDS-om tematykę oraz podział środków na wszystkie konkursy na realizację zadań w roku 2015” (rozdz. 5, par. 32, pkt 2). Ten termin właśnie upłynął. Postanowiliśmy zatem na gorąco sprawdzić, jak nowe przepisy funkcjonują w praktyce.
W tym celu skontaktowaliśmy się mailowo z przewodniczącymi wszystkich Komisji Dialogu Społecznego (32) i Dzielnicowych Komisji Dialogu Społecznego (17). Na zadane pytanie o współpracę w tym zakresie odpowiedziało dziewięć KDS-ów i dwanaście DKDS-ów.
Wzorowa współpraca
Zdecydowana większość pytanych poświadczyła, iż dokumenty otrzymała do konsultacji w przewidzianym terminie. I tak KDS ds. Edukacji działający przy Biurze Edukacji konsultował tematykę i podział środków na konkursy w 2015 roku na posiedzeniu 13 października. Wystarczającą ilość czasu na zgłoszenie uwag merytorycznych miały także KDS ds. przeciwdziałania przemocy, KDS ds. organizacji wspierających oraz KDS ds. przeciwdziałania narkomanii i HIV/AIDS. Podobnie dobrą współpracę poświadczyli Piotr Pełka z Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego Ursus, Jarosław Adamczuk z DKDS Wawer oraz DKDS Mokotów i DKDS Ochota.
Niewielkie uwagi do konkursów z obszaru spraw społecznych, sportu i rekreacji oraz kultury zgłosił żoliborski DKDS. Przewodniczący tego ciała – Adam Kalinowski – otrzymał informację, iż uwagi te mogą zostać uwzględnione przy ogłaszaniu konkretnych konkursów. Teraz zadaniem DKDS-u powinno być m.in. sprawdzenie, czy rzeczywiście tak się stało.
DKDS w Wesołej dokumenty do konsultacji otrzymał 10 dni przed upływem terminu określonego w Programie Współpracy. Jak mówi przewodnicząca Anna Księżopolska „konsultacje przebiegły bez zastrzeżeń, przedstawiciele urzędu dzielnicy jak zwykle wyczerpująco poinformowali o konkursach i grantach. Odpowiadali na wszelkie pytania i wyjaśniali wątpliwości. Jak zwykle jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani”. Podobnie sytuacja wygląda w DKDS Bielany.
Przykłady proponowanych zmian
Część KDS-ów i DKDS-ów konsultująca tematykę oraz podział środków na wszystkie konkursy na realizację zadań w nadchodzącym roku, zgłaszała szczegółowe uwagi. Było tak m.in. w przypadku KDS-u ds. Ochrony Zwierząt opiniującego informację o puli środków przeznaczonych na konkursy na realizację zadań z zakresu ochrony zwierząt przedstawioną przez Biuro Ochrony Środowiska. KDS zasugerował, aby ze względu na mniejsze środki niż w ubiegłych latach, zrezygnować z konkursu „edukacyjnego” i całą sumę przeznaczyć na konkurs z zakresu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i wolno żyjącymi. BOŚ uwzględniło tę opinię. Warto jeszcze zaznaczyć, iż w tym przypadku konsultacje dokumentu trwały od… sierpnia!
Uwzględnione zostały także uwagi zgłoszone przez DKDS na Białołęce. Oznacza to, iż zostanie zorganizowany dodatkowy konkurs na wypoczynek zimowy dla dzieci, którego pierwotnie nie przewidziano. DKDS Targówek przekazał natomiast uwagi dotyczące terminu składania ofert – czekają na odpowiedź Wydziału. Bartek Włodkowski działający w tych dwóch ciałach, a także KDS-ie do spraw edukacji z satysfakcją mówi o prawdziwym dialogu z przedstawicielami władz miasta.
Łyżka dziegciu w beczce miodu
KDS ds. Osób Starszych i Kombatantów (OSiK) otrzymał do konsultacji konkurs na 2015 zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych. Nie uzyskał jednak jeszcze odpowiedzi na przedstawione uwagi i propozycje zmian, nie ma też informacji czy ją dostanie. Zaś dokumentacja dotycząca innych konkursów została przekazana już po terminie określonym w zapisach Programu Współpracy, bo na początku listopada.
Bardziej cierpkie słowa usłyszeliśmy z DKDS-u Praga Południe: „władze dzielnicy podają tylko już gotowe ogłoszenia konkursowe do konsultacji do DKDS. Nie wiem, czy są to wszystkie, jakie mają być ogłoszone”. W tym przypadku otrzymaliśmy jasną informację, że plan podziału środków na 2015 r. nie został przedstawiony. I dalej: „mamy wypowiedzieć się jedynie na temat już przygotowanych projektów konkursów. Dostajemy 14 dni na opinię. Zanim przekażemy to organizacjom i zbierzemy opinie, to czas minie. Te konsultacje powinny odbywać się na etapie projektowania – ustalenie priorytetów i dopiero potem konkursy”.
DKDS Ursynów otrzymał do tej pory jedynie wycinkowe informacje o konkursach i przeznaczonych na nie środkach. Jak zapewnia Ewa Wiśniewska na najbliższym posiedzeniu DKDS-u sprawa ta zostanie poruszona. Zaś do Komisji Dialogu Społecznego ds. dzieci, młodzieży i rodziny, jak twierdzi jej przewodnicząca Teresa Kapela, informacja o możliwości zapoznania się z całościową propozycją konkursów nie dotarła.
Jest więc dobrze czy źle?
Ogólnie rzecz biorąc wygląda na to, że nowy przepis w Programie Współpracy zadziałał. Większość KDS-ów i DKDS-ów otrzymała do konsultacji tematykę oraz podział środków na wszystkie konkursy na realizację zadań w roku 2015. Część wyraziła opinię, zgłosiła uwagi, te zaś w znacznej mierze uwzględniono. Są jednak Komisje, którym odpowiednie dokumenty nie zostały przedstawione, lub udostępniono jedynie ich wycinki. I to niepokoi. Niepokoi także to, że nie wszystkie Komisje są zainteresowane konsultacją podziału środków. A to właśnie teraz jest czas na współdecydowanie o tych ważnych sprawach, później będzie już można wyłącznie… narzekać.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)