Program „Segreguję – nie widzę przeszkód” impulsem do zmian w prawie odpadowym?
23 lutego na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych przedstawiono petycję w sprawie dostosowania wymogów zbiórki selektywnej do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Przewodniczący Zespołu zadeklarował poparcie dla wniosku i związanych z nim zmian w prawie. Czy petycja, a także będący jej inspiracją program „Segreguję – nie widzę przeszkód”, jako pierwszy w Polsce wprowadzający oznaczenia na pojemniki w alfabecie Braille’a, staną się impulsem do zmian w prawie odpadowym?
23 lutego na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych firma ENERIS zaprezentowała wprowadzone pod koniec 2016 roku naklejki na pojemniki w alfabecie Braille’a. Przedstawiono także petycję w sprawie dostosowania wymogów zbiórki selektywnej do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Przewodniczący Zespołu zadeklarował poparcie dla wniosku i związanych z nim zmian w prawie.
Petycja na rzecz pełnej dostępności w segregowaniu odpadów
Partnerzy programu „Segreguję – nie widzę przeszkód”: Polski Związek Niewidomych, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, Niewidzialna Wystawa oraz Fundacja Vega złożyli podpisy pod wspólną petycją wnoszącą o dostosowanie wymogów zbiórki selektywnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w szczególności niewidzących i słabowidzących.
Rekomendowana zmiana w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku dotyczy zobowiązania firm i samorządów do oznakowania pojemników na odpady zgodnego z zasadami projektowania uniwersalnego. Przykładem takich oznaczeń są naklejki wprowadzone w grudniu ubiegłego roku przez ENERIS. Umieszczony na nich tekst w alfabecie Braille’a, kontrastowe kolory i wypukłe piktogramy umożliwiają osobom z dysfunkcją wzroku samodzielne przypisanie odpadów do właściwego pojemnika.
Idea segregowania bez barier tematem sejmowego posiedzenia
Program „Segreguję – nie widzę przeszkód”, wprowadzający uniwersalne oznaczenia na pojemniki na odpady dla osób z niepełnosprawnością wzroku, był jednym z tematów pierwszego w tym roku posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych w Senacie. Projekt zaprezentowali przedstawiciele ENERIS, inicjatora oraz realizatora programu, w obecności partnerów ze środowiska osób niewidomych i słabowidzących.
Z pierwszym w Polsce projektem oznaczeń na pojemniki w alfabecie Braille’a oraz z zapisami petycji zapoznali się posłowie oraz senatorowie, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, a także pracownicy organizacji pozarządowych pracujących na rzecz osób niepełnosprawnych.
Projekt zmian zaproponowanych w petycji zyskał poparcie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych:
Obecni na spotkaniu parlamentarzyści zwracali uwagę na to, że program „Segreguję – nie widzę przeszkód” stanowi przykład projektu ponad podziałami, który ma za zadanie poprawić sytuację osób niepełnosprawnych.
Nie widzisz przeszkód? Przyłącz się do programu i oznacz swój pojemnik
Źródło: inf. nadesłana