Posiedzenie wspólnej grupy roboczej programu Polska - Rosja 2014-2020 odbyło się 8 września 2016 r. Program jest obecnie negocjowany z Komisją Europejską. Przewidywany termin jego zatwierdzenia to koniec 2016 r.
Podczas spotkania uzgodniono pakiet aplikacyjny dużych projektów infrastrukturalnych oraz wzór wniosku aplikacyjnego dla projektów konkursowych. Ponadto, dyskutowano na temat procedury wyboru wniosków oraz zasad finansowania. Dzięki uzgodnieniu dokumentów możliwe będzie zaproszenie wnioskodawców dużych projektów infrastrukturalnych do złożenia uproszczonych wniosków projektowych. Po ich zatwierdzeniu przez Grupę oraz Komisję Europejską, wnioskodawcy przygotują pełne wnioski projektowe. Najlepsze z nich otrzymają dofinansowanie. Przewidywany termin podpisania pierwszych umów na duże projekty infrastrukturalne to 2018 r.
W pierwszej połowie 2017 r. zostanie natomiast otwarty konkurs na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego i środowiska, infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa granic.
O Programie
Budżet programu będzie przeznaczony m.in. na promocję kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego poprzez dofinansowanie projektów realizujących ten cel. Wszystkie inicjatywy będą służyć zwiększeniu znaczenia turystyki na pograniczu polsko-rosyjskim i promocji walorów regionu.
Kolejnym ważnym obszarem wspieranym przez program jest ochrona środowiska z uwzględnieniem zmian klimatu. W ramach tego celu, dofinansowanie mogą otrzymać projekty dotyczące m.in.:
- zapobiegania i ograniczania skutków zmian klimatycznych w sektorach rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa,
- rozwijania infrastruktury,
- przeciwdziałania zanieczyszczeniom środowiska,
- uzdatniania wody,
- gospodarowania odpadami,
- zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi,
- monitorowania warunków środowiskowych,
- podnoszenia wiedzy o usługach publicznych dotyczących zmian klimatycznych.
Program koncentruje się również na poprawie infrastruktury komunikacyjnej. Na wsparcie liczyć mogą zarówno inwestycje dotyczące transportu, jak i komunikacji teleinformatycznej oraz sieci szerokopasmowych. Uzupełnieniem tych priorytetów są działania związane z zarządzaniem granicami i ich bezpieczeństwem. Chodzi o rozbudowę i usprawnienie przejść granicznych (w tym dla ruchu pieszego i rowerowego) oraz procedur przekraczania granicy.
O dofinansowanie ubiegać się mogą wnioskodawcy, którzy są osobami prawnymi posiadającymi siedzibę na obszarze objętym Programem lub organizacjami międzynarodowymi posiadającymi siedzibę operacyjną na obszarze Programu. Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej mogą korzystać ze środków programu niezależnie od miejsca ich siedziby, o ile zasięg geograficzny ich działania obejmuje obszar programowy.