Program Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych Vital Voices Chapter Poland
Już 29 listopada 2010 rozpocznie się w Warszawie realizacja Programu Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych. Najbardziej wpływowe kobiety polskiego biznesu wezmą pod swoje skrzydła grupę swoich następczyń, przyszłych liderek. Program jest organizowany przez Vital Voices Chapter Poland i weźmie w nim udział szesnaście kobiet.
Szesnaście kobiet weźmie udział w pierwszej edycji Programu Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych, organizowanym przez Vital Voices Chapter Poland, w Warszawie. Laureatki będą mentorowane na zasadzie job shadowing – stałego towarzyszenia i obserwacji przy pracy - przez czołowe przedstawicielki polskiego biznesu.
Kariery zawodowe kobiet rzadziej niż mężczyzn przebiegają bez przerw spowodowanych np. życiem rodzinnym. Odzwierciedla to chociażby odsetek kobiet na najwyższych stanowiskach managerskich, który nadal jest bardzo niski. I chociaż coraz więcej kobiet podejmuje wyzwanie przywództwa w organizacjach i forsuje innowacyjne rozwiązania biznesowe, wspieranie kolejnych pokoleń kobiet liderek jest ważne i aktualne.
Program Mentoringu dla Kobiet Przedsiębiorczych Vital Voices Chapter Poland będzie realizowany w Warszawie pomiędzy 29 listopada a 10 grudnia 2010. Rekrutacja do Programu trwała przez wrzesień i październik 2010. Organizatorzy otrzymali 89 zgłoszeń od młodych kobiet – liderek biznesu i sektora ngo – z całej Polski a także z Wielkiej Brytanii. Kandydatki przeszły przez trzy etapy rekrutacji: formularz zgłoszeniowy, esej w języku angielskim i rozmowę z komisją złożoną z przedstawicieli: Ambasady USA w Polsce, mentorek i polskiego oddziału Vital Voices. Wybrana szesnastka przyjedzie na dwa tygodnie Programu z: Łodzi, Poznania, Krakowa, a także z Londynu. Ponad połowa laureatek pracuje w Warszawie. Wszystkie panie mają co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego, są na średnim lub wyższym szczeblu kariery zawodowej i posiadają udokumentowane działania pro publico bono. Większość pracuje w dużych międzynarodowych firmach. Kilka z nich ma dzieci wieku do 10 lat, a średnia wieku w całej grupie to 33,5 roku.
Dlaczego zgłosiły się do Programu? Większość laureatek poszukuje wzorców zarządzania dużymi organizacjami, inspiracji do działania. Zależy im na rozwijaniu umiejętności managerskich i przywódczych. Rozważają w jakim kierunku ma rozwijać się ich kariera zawodowa. Kilka z nich myśli o założeniu własnej firmy.
Unikatową wartością Programu Mentoringu jest fakt, że laureatki spędzą kilka dni ze swoją mentorką w jej firmie. Poprzez zanurzenie się w świecie zawodowym mentorek przejdą przyspieszony staż zawodowy np. przy stanowisku prezesa lub osoby zarządzającej dużej organizacji. To unikatowe doświadczenie ma zaowocować zdobyciem różnorodnych umiejętności i poznaniem najlepszych praktyk, np. na polu zarządzania firmą. Takich niemierzalnych umiejętności przywództwa oraz wiedzy z zakresu kultury i norm zachowań w organizacjach najlepiej uczyć się w drodze tzw. nauki zachowań, czyli właśnie przez mentoring.
Dr Daria Tataj jest jedną z czterech Polek uznanych za przyszłe liderki globalnego biznesu. W 2006 roku została zaproszona przez Amerykański Departament Stanu oraz magazyn FORTUNE na miesięczny program mentoringu. Mentoring polegał na obserwacji pracy pani Pat Fili-Krushel, Wiceprezesa Time Warner, jednego z największych na świecie koncernów medialnych.
Daria Tataj tak wspomina swoje doświadczenia: Czas jaki spędziłam z moją mentorką pozwolił mi uwierzyć w siebie. Dał mi obycie w świecie wielkiego biznesu i dostęp do sieci kontaktów na najwyższym szczeblu. To doświadczenie ogromnie wpłynęło na moje życie zawodowe i procentuje do dziś. Po 4 latach od zakończenia programu nadal utrzymuję kontakt z moją mentorką i zawsze mogę poprosić o jej radę. Obcowanie z nią było najlepszym szkoleniem z przywództwa jakie mogę sobie wyobrazić. Czy warto wspierać kobiety przez realizacje tego typu programów? Tak! Moja mentorka często powtarza, że nigdy nie osiągnęłaby tak wiele, gdyby nie pomoc innych kobiet. Ja też wiele zawdzięczam innym kobietom i dlatego sama również je wspieram.
W Programie Mentoringu ważny jest fakt nawiązania osobistej relacji z mentorką, dla której ważne jest poznanie podopiecznej, jej aspiracji zawodowych i życiowych oraz służenie jej radą. W świecie dużych firm i skomplikowanych struktur nie jest łatwo nawiązać relację między przełożonym a pracownikiem, która sprzyjałaby mentoringowi. Dlatego niewiele organizacji i środowisk może sobie dzisiaj pozwolić na jego kultywowanie. Ten Program odpowiada na tą potrzebę. Zgodnie ze swoją ideą, mentoring nie ma doraźnego celu. Dlatego mentorki Programu będą koncentrować się na osobie swojej mentee, wspierając jej rozwój. Jest to jedna z zasadniczych różnic pomiędzy mentoringiem a coachingiem, którego domeną jest praca zawodowa i zwiększanie efektywności.
Każda mentorka wybrana do Programu Mentoringu ma indywidualny styl, wynikający z jej charakteru i osobowości. Mentoring wymaga delikatności, otwarcia i dialogu. Wydaje się więc stworzony dla kobiet i nie bez powodu mentorkami w Programie są wyłącznie panie – wybitne kobiety polskiego biznesu i sektora organizacji pozarządowych.
Zgodnie z generalną zasadą mentoringu, to mentee wybrane do Programu sugerowały kogo chciałby mieć za mentorkę.
W Programie Mentoringu zgodziły się wziąć udział:
- Jolanta Kwaśniewska, Prezes Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”
- Małgorzat Chechlińska, Prezes Trip
- Dorota Dąbrowska, Executive Director w Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej
- Ola Grygier, Prezes PricewaterhouseCoopers
- Aleksandra Gren, Country Manager w Fiserv Polska
- Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych w IBM Polska
- Alicja Kornasiewicz, Prezydent Bank PEKAO SA
- Nina Kowalewska-Motlik, Prezes New Communication
- Ewa Krakowiak-Świątnicka, Country HR Officer w Citi Handlowy
- Joanna Malinowska–Parzydło, Dyrektor Personalny w TVN Group
- Beata Pawłowska, Dyrektor Generalna w Royal Unibrew Polska
- Dorota Poniatowska-Manczak, CIO Lukas Bank
- Kinga Stanisławska, Vice President Experior
- Alina Szarlak, Partner w White & Case
- Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, V-ce President of the Management Board w Citi Handlowy
- Marynika Woroszylska-Sapieha, Prezes Sanofi Aventis
Zależy nam na stworzeniu sieci networkingowej naszych mentee. Po zakończeniu Programu będą miały kontakt nie tylko ze swoją mentorką, ale także z pozostałymi laureatkami. – mówi Agnieszka Bilińska, Dyrektor Programowa Vital Voices Chapter Poland.
Dwa tygodnie Programu Mentoringu będą obfitować w wiele dodatkowych wydarzeń. Już 29 listopada laureatki spotkają się ze sobą i poznają wszystkie mentorki na oficjalnym rozpoczęciu Programu w Rezydencji Ambasadora USA. We wtorek, 30 listopada, przejdą kilkugodzinne szkolenie, które poprowadzi pani Kristen Manos – doświadczona mentorka i ambasadorka Vital Voices Global Partnership. Pani Manos jest liderką biznesu o bogatym doświadczeniu w dziedzinach: marketingu, finansów, produkcji i zarządzania. Jest członkinią Komitetu 200 (Committee of 200) – niezwykle prestiżowej międzynarodowej organizacji, która zrzesza najbardziej utytułowane kobiety – przedsiębiorczynie i liderki korporacji – z całego świata.
Ponadto, laureatki Programu wezmą udział w kursie „Sztuki Skutecznego Przywództwa” realizowanym przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz w szkoleniu medialnym w TVN Media School.
Źródło: Publink