Proces legislacyjny powinien być przejrzysty i partycypacyjny
27 marca 2013 roku członkowie Obywatelskiego Forum Legislacji zorganizowali śniadanie prasowe, na którym rozmawiali o problemach, na jakie napotykają obywatele i organizacje pozarządowe, chcące uczestniczyć w procesie konsultacji projektów aktów prawnych. Najważniejsze z nich to: za krótki czas na nadesłanie uwag, brak przedstawienia uwag traktowany jak zgoda na zaproponowaną wersję projektu, brak obecności na konferencji uzgodnieniowej traktowany jako rezygnacja ze zgłaszanych uwag, czy brak odniesienia się do przesłanych uwag.
Obserwujemy pozytywne zdarzenia, takie jak przyjęcie Programu „Lepsze Regulacje 2015”, czy przygotowanie w Ministerstwie Gospodarki pilotażu platformy e-konsultacji. Są to jednak projekty znajdujące się na początkowym etapie realizacji. Codzienność, z jaką nadal stykają się obywatele chcący uczestniczyć w procesie stanowienia prawa, jest daleka od ideału.
W najlepiej rozumianym interesie władz i obywateli proces legislacyjny powinien być przejrzysty i partycypacyjny. Zasady, na jakich jest prowadzony, powinny być stabilne, dlatego też członkowie Obywatelskiego Forum Legislacji opowiadają się za ustawowym uregulowaniem go.
Pobierz
-
jest oficjalne stanowisko
858335_201303291045220561 ・38.72 kB
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego