"Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość" – manifest na rzecz systemowych zmian
Zniesienie zakazu przerywania ciąży i sankcji karnych za aborcję jest niezbędne z perspektywy praw człowieka i wolności, sprawiedliwości społecznej i naszego zdrowia. Pod hasłem „Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość” rusza nowa akcja Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji. Jej celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na potrzebę liberalizacji i dekryminalizacji aborcji.
Manifest
W ramach tej kampanii społecznej od 16 września do 2 października w 20 warszawskich lokalizacjach pojawią się citylighty „Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość”, nagłaśniające manifest Federacji.
„Sprawiedliwość reprodukcyjna wymaga aborcji legalnej, dostępnej, darmowej. Bo chcemy godnego życia, bez strachu, że państwo zmusi nas do kontynuowania ciąży, a lekarza/lekarkę lub bliską osobę wtrąci do więzienia. Bo w XXI wieku autonomia nie może zależeć od zamożności. Bo decyzje o rodzicielstwie należą do nas”, głosi fragment manifestu, który można sygnować online.
#AborcjaLegalnaDostępnaDarmowa
#ŚwiatowyDzieńBezpiecznejAborcji
Citylighty & konkurs
Zapraszamy Was do udziału w akcji „Proaborcyjne prawo & sprawiedliwość”. Wystarczy podpisać i upowszechnić manifest oraz dzielić się zdjęciami citylightów. Do zdjęć możecie dołączyć Waszą własną opowieść, historię bliskiej Wam osoby lub po prostu napisać, co sądzicie o restrykcyjnych przepisach aborcyjnych. Czy prawo powinno tak bardzo ingerować w nasze prywatne życie? Czym dla Ciebie jest sprawiedliwość reprodukcyjna?
Każda osoba, która opublikuje na Facebooku, Instagramie lub Twitterze swoje zdjęcie z citylightem, hasztagiem #AborcjaLegalnaDostępnaDarmowa i oznaczy @federapl, weźmie udział w konkursie (szczegóły na stronie).
Działania wokół Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji
Od ponad dekady 28 września jest obchodzony w wielu krajach jako Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Tradycja tego dnia sięga jednak 1990, od kiedy w Ameryce Południowej ten dzień służy kampaniom rzeczniczym w kwestii dekryminalizacji aborcji. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od samego początku świętuje ten wyjątkowy dzień, wpisując się w międzynarodowy ruch na rzecz legalnej i dostępnej aborcji.
W duchu tegorocznego hasła przewodniego #IManageMyAbortion będziemy upowszechniać naszą nową broszurę o metodzie farmakologicznej. To poradnik oparty na aktualnych badaniach naukowych i rekomendacjach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Informator ten jest aktualizacją i kontynuacją pierwszej broszury Federacji o aborcji farmakologicznej z 2010 roku. Mamy nadzieję, że okaże się przydatny dla osób zainteresowanych tą metodą i zdrowiem reprodukcyjnym.
Ponadto wyjaśniamy szczegółowo potrzebę dekryminalizacji aborcji, czyli wykreślenia aborcji z kodeksu karnego. Kryminalizacja aborcji służy jednemu: utrudnić lub wręcz uniemożliwić dostęp do aborcji - tej pozaustawowej i tej gwarantowanej już dziś w przepisach. Ma na celu zastraszenie, odebranie odwagi mówienia o aborcji i wspierania. Odbiera możliwość konsultowania swojej decyzji czy pytań dot. przebiegu aborcji. To zaś utrudnia pracę lekarzom/lekarkom i niszczy zaufanie pacjentek do personelu medycznego. I chociaż Kodeks karny nie zabrania rozmów o aborcji, to w praktyce tak działa - zamyka usta i spycha w niebyt, podczas gdy potrzeba aborcji nie znika.
#WykreślićAborcjęzKodeksuKarnego
#LekarzdoPacjentkiNieDoWięzienia