Pro Publico Bono 2002. Miasteczko Śląskie - nagroda dla całej społeczności
17 czerwca 2003 w Miasteczku Śląskim odbyło się uroczyste wręczenie dyplomu honorowego dla Fundacji na rzecz Dzieci ‘Miasteczko Śląskie’ za zdobycie Nagrody Głównej w Konkursie Na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską ‘Pro Publico Bono’ w 2002 roku.
Z dyplomem do Miasteczka Śląskiego przyjechali przedstawiciele Fundacji „Konkurs Pro Publico Bono” prof. Jerzy Buzek - Przewodniczący Rady Fundacji, prof. Izabela Dzieduszycka – Członek Rady Fundacji oraz Izabela Szewczyk – Dyrektor Biura Fundacji.
Goście zwiedzili NZOZ Centrum Medyczne, którego współzałożycielem jest Fundacja na rzecz Dzieci "Miasteczko Śląskie". Zapoznali się z pracą przychodni, zwłaszcza w zakresie wykrywania oraz leczenia zatruć środowiskowych dzieci. W trakcie wizyty przychodnia pracowała. Wielu pacjentów skorzystało z okazji, aby w serdecznej atmosferze uścisnąć dłoń byłego Premiera RP – prof. Jerzego Buzka oraz wymienić kilku słów. Delegacji z Warszawy towarzyszyli burmistrz Miasteczka Śl. Stanisław Wieczorek z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Wojtasem, a także przedstawiciele Fundacji oraz personel przychodni.
List od Papieża
Po wizycie w Centrum Medycznym, goście udali się do Huty Cynku „Miasteczko Śląskie”, gdzie na sali głównej stołówki odbyło uroczyste spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 220 osób, z Miasteczka Śląskiego, powiatu tarnogórskiego, a nawet Zawiercia i Piekar Śląskich, związanych z pracą nagrodzonej Fundacji.
Wśród gości byli m.in. bp Jan Wieczorek – Ordynariusz Gliwicki, a także Starosta Tarnogórski, burmistrzowie i wójtowie sąsiadujących z Miasteczkiem Śląskim miast i gmin (Tarnowskie Góry, Kalety, Ożarowice, Świerklaniec), Dyrektor Huty Cynku, gospodarze miasta Miasteczko Śląskie, przedstawiciele organizacji obywatelskich z okolicy.
Spotkanie otworzył Mieczysław Dumieński, prezes Zarządu Fundacji, który krótko przedstawił okoliczności ustanowienia Fundacji w 1992 roku oraz jej dokonania, które zostały uhonorowane Nagrodą Główną Konkursu Pro Publico Bono w 2002 roku.
Honorowych gości – delegację Pro Publico Bono z prof. Jerzym Buzkiem na czele oraz Biskupa Ordynariusza – powitały dzieci, wręczając kwiaty i pamiątkowe emblematy Fundacji, także wykonane przez dzieci. Dzieci również – z zespołu wokalnego „Groszki” ze Szkoły Podstawowej w Miasteczku Śląskim – Żyglinie - uświetniły spotkanie artystycznie.
Biskup Ordynariusz Jan Wieczorek odczytał list Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do do Fundacji. Prezes Fundacji Mieczysław Dumieński, dziękując za list Ojca Świętego, powiedział, że słowa Papieża nie są okolicznościową laurką lecz zadaniem i testamentem na przyszłe dni i lata – swoistym „Quo Vadis Fundacjo”. Wyraził także nadzieję, że Fundacja sprosta temu zadaniu. Obecnie sprawą najpilniejszą jest ratowanie życia trójki dzieci, które są pod opieką wspólpracującego z Fundacją stowarzyszenia Serdeczni w Tarnowskich Górach. Ważne także jest występowanie w obronie interesów dzieci w szerszym aspekcie życia społecznego.
Doceniona sanacja
Prof. Jerzy Buzek w swoim wystąpieniu odniósł się do trudnej przeszłości ekologicznej Miasteczka Śląskiego, którą zna osobiście, jeszcze z okresu pracy naukowej na Politechnice Śląskiej. Podkreślił dokonania sanacyjne, a wśród nich rolę Fundacji Na Rzecz Dzieci i uhonorowanie tej pracy Nagrodą Główną Konkursu Na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono w 2002 roku. Po tym nastąpiło uroczyste przekazanie Fundacji Dyplomu Honorowego Pro Publico Bono, który z rąk prof. Buzka odebrali wszyscy fundatorzy Fundacji - Danuta Stankiewicz. Mieczysław Dumieński i Roman Utracki.
Prof. Jerzy Buzek podkreślił istotę pracy organizacji obywatelskich i zarazem potrzebę takich inicjatyw. Uzasadnił motywy ogłoszenia przez niego jako Premiera RP w 1999 roku Konkursu Pro Publico Bono. Ogłosił uroczyście otwarcie V Edycji tego Konkursu oraz zachęcił wszystkie organizacje obywatelskie do zaprezentowania się w tym konkursie. Prof. Buzek zwrócił także uwagę na bardzo dobrą współpracę Fundacji z Miasteczka Śląskiego ze wszystkimi szczeblami samorządu oraz instytucjami infrastruktury społecznej.
Stanisław Wieczorek, burmistrz Miasteczka Śląskiego powrócił do krytycznych lat przeszłości Miasteczka Śląskiego, zarówno tych sprzed Okrągłego Stołu jak i początku lat 90., gdy domagano się likwidacji Huty Cynku. Inicjatywa powołania Fundacji dała szansę Hucie, którą wykorzystano. Burmistrz podziękował za dokonane działania sanacyjne i swoisty parasol Fundacji nad zdrowiem dzieci, z którego korzystają wszystkie okoliczne gminy. Podziękował Kapitule za wyróżnienie Nagrodą Pro Publico Bono, zauważając, że w pewnym stopniu jest to także nagroda dla całej tutejszej społeczności.
Czarny okres znają już tylko z opowiadań
Po wystąpieniach oficjalnych odbyła się dyskusja, w której głos zabrali m.in. Piotr Tomczewski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tarnowskich Górach oraz Andrzej Sosna, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Tarnowskich Górach Sowicach. Osoby te reprezentowały środowiska najbardziej zagrożone metalami ciężkim, gdzie sytuacja wyjściowa w 1993 roku była jeszcze gorsza niż w samym Miasteczku Śląskim. W swych wypowiedziach przedstawili postęp jaki dokonał się na ich terenie dzięki ścisłej współpracy z Fundacją.
W 1992 roku tylko 38 % absolwentów VIII klasy dostało się do szkół średnich z maturą, a prawie 1/3 dzieci szkolnych umieszczona była w tzw. klasach wyrównawczych. W 2001 roku (ostatni rok wyjścia absolwentów VIII klasy), do szkół średnich z maturą dostało się ponad 76% tutejszej młodzieży). W żadnej z 3 szkół miasteczkowskich nie ma tzw. klas wyrównawczych. Dostrzegalna jest poprawa sytuacji zdrowotno – rozwojowej nie tylko dzieci. Miasteczko Śląskie jest zielone, niemal całkowicie bezpieczne. Większość dzieci i młodzieży ten czarny okres dla środowiska i zdrowia, zna już tylko z opowiadań osób starszych.