Sopot zamieni się w Otwarty Kurort Kultury, Warszawa dostanie mobilny Pawilon Artystyczny, Poznań stanie barokiem, a Lublin pomieści artystów z Litwy, Łotwy, Estonii i Gruzji. To bardzo duży skrót tego, co wydarzy się w całej Polsce od lipca do grudnia 2011 roku. Z promocją zagraniczną zajedziemy nie tylko do stolic europejskich, ale też do Tokio i Pekinu. Znany jest już dokładny program wydarzeń kulturalnych, które towarzyszyć będą polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Pełny harmonogram ponad 1300 przedsięwzięć artystycznych, zorganizowanych we współpracy ze 170 organizacjami partnerskimi, zaprezentowano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod koniec ubiegłego tygodnia.
– Program kulturalny traktujemy jako integralną część przygotowań Polski do Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, a potem w sprawowaniu tej funkcji przez następne pół roku – mówiła wiceminister kultury Monika Smoleń. – Pragniemy, aby przygotowany program pokazywał Polskę jako kraj, który szanuje tradycję i dziedzictwo narodowe, ale jest też innowacyjny, kreatywny i pełen talentów. Chcemy pokazać, że kultura jest ważnym elementem społeczeństwa obywatelskiego, któremu nie brak inspiracji – dodała wiceminister.
– Nie znam kraju, który w swojej Prezydencji tak silnie stawiałby na kulturę . Oprócz promocji kultury, chcemy zaakcentować wizerunek współczesnej Polski, jako kraju liczącego się w Europie. Wkładki prasowe pojawią się w największych dziennikach na całym świecie – uzupełniał Mikołaj Dowgielewicz, pełnomocnik rządu ds. Prezydencji. W oficjalnej prezentacji programu wzięli także udział Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego, realizującego program krajowy oraz Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, odpowiedzialnego za program zagraniczny.
Na początek Agora
Krajowy program Polskiej Prezydencji 2011 zakłada realizację projektów specjalnych w Sopocie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Warszawie oraz dodatkowo w Lublinie, Białymstoku, Katowicach i Krasnogrudzie. To właśnie przy granicy polsko-litewskiej, w wigilię objęcia przez Polskę Prezydencji, a jednocześnie w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza, w dawnym kompleksie dworskim należącym do rodziny poety, Fundacja Pogranicze wraz z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” zorganizuje Europejską Agorę – projekt objęty patronatem UNESCO. Podczas dyskusji spotkają się poeci, filozofowie i artyści, w tym mi.n. Julia Hartwig, Zygmunt Bauman i Irena Grudzińska-Gross. Finałem Agory będzie widowisko, łączące muzykę ze sztukami wizualnymi, którego spoiwem będzie koncert Wlada Marhultza, inspirowany wierszem Czesława Miłosza. Tego dnia otwarte zostanie także w Krasnogrudzie Międzynarodowe Centrum Dialogu.
Od Mariensztatu po Powiśle
1 lipca inauguracja Przewodnictwa w Radzie Unii będzie odczuwalna w całej Warszawie. Od placu Defilad, gdzie usłyszymy najsłynniejsze utwory polskiej muzyki klasycznej, jazzowej i filmowej, po rynek mariensztacki, który zostanie zaadoptowany do interdyscyplinarnych projektów dla dzieci. Staną na nim instalacje tworzące twarz „Inżyniera EUGENIUSZA”. Nie dość, że będzie można wpaść mu w OKO i przeczesać WŁOSY, to z jego UCHA popłynie muzyka stymulująca wyobraźnię. Projekt przedstawiający Europę, jako przestrzeń porozumienia, przygotowała specjalnie na ten dzień Fundacja Form i Kształtów. W Elektrociepłowni Powiśle i Centrum Nauki Kopernik zabrzmi natomiast muzyka improwizowana, elektroniczna, alternatywna, jazzowa i post rockowa. Za realizacją działań artystycznych w tej części Warszawy stoi Stowarzyszenie Plan B. Na Rynku Nowego Miasta, dzięki Stowarzyszeniu Sztuki Etnicznej Transetnika, usłyszeć będzie można natomiast wielokulturowy kolaż muzyczny wszelakim definicjom gatunkowym się wymykający. Stołeczne instytucje kultury, podobnie jak w Noc Muzeów, staną tego dnia otworem do późnych godzin wieczornych.
Kultura narzędziem zmiany społecznej
Wszystkim zaplanowanym wydarzeniom przyświeca hasło „Art for Social Change”. Pojęciem tym określane są wydarzenia artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. To jeden z nurtów współczesnej sztuki, która ma wpływ na kształt społeczeństwa, jest czynnikiem zmiany, inspiracją dla innowacyjności i kreatywnego myślenia. Realizując to założenie, program silnie akcentuje rolę organizacji pozarządowych i oddolnych inicjatyw kulturalnych oraz podejmuje temat Partnerstwa Wschodniego.
- Wszystkie wydarzenia krajowego i zagranicznego programu Prezydencji są otwarte dla trzeciego sektora i to z nimi w głównej mierze były i będą współtworzone – zapewnia Katarzyna Wielga z Narodowego Instytutu Audiowizualnego, pełnomocniczka dyrektora ds. artystycznych.
Kurort Kultury
- Miastem bardzo intensywnie nastawionym na trzeci sektor będzie również Sopot – podkreśliła Katarzyna Wielga. Od 3 do 31 lipca potrwa tam projekt Otwarty Kurort Kultury. Planowane są przedsięwzięcia w przestrzeni publicznej, angażujące lokalną społeczność i artystów. Organizatorzy będą nawiązywać zarówno do hasła „Art for Social Change”, ale i Europejskiego Roku Wolontariatu. Powstanie przestrzeń wspólnej kreacji dla twórców i odbiorców sztuki. Linia autobusowa 187 zamieni się w pierwszym miesiącu wakacji w artystyczny szlak „ART bus”, tworząc tym samym drogę sztuki z plenerową galerią, działającą wokół trasy. Działania artystyczne realizowane będą w wybranych witrynach sklepowych, ogrodach, a nawet na werandach prywatnych domów.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie także Międzynarodowa Konferencja Kultury oraz Festiwal Kultur Świata „Trans Borders/Przez granice”.
– Przez cały miesiąc otwarta będzie również Cafe Demokracja, gdzie na bieżąco komentowane będą wszystkie sopockie wydarzenia. Będziemy inspirować do zadawania pytań o granice sztuki i zaangażowania obywatelskiego – zapowiada Magdalena Zakrzewska-Duda, kierowniczka Działu Kreacji Współpracy z Zagranicą z Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – Projekt realizujemy w ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi. Do udziału w dyskusjach zapraszamy także wszystkich pozostałych przedstawicieli trzeciego sektora z okolicy – zaprasza. – Jako miasto angażujemy się nie tylko z naszymi instytucjami kultury. Są one tylko elementem całego zamysłu artystycznego. Fundacje, stowarzyszenia twórcze, organizacje pozarządowe, czy niezależni twórcy, działający na terenie Stoczni to filary wydarzeń, które odbędą się w Sopocie – dodaje Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent miasta.
Barokowy Poznań i krakowska Pasja
Wiele wydarzy się także w pozostałych miastach. Katowice staną się miejscem Tymczasowej Akcji Kulturalnej i OFF Festivalu. Białystok przygotowuje wystawę „Podróż na Wschód”, a Lublin, który od lat już jest ambasadorem Partnerstwa Wschodniego, będzie kontynuował swoją politykę kulturalną, zapraszając do współpracy artystów, animatorów i organizacje pozarządowe ze Lwowa, Wilna, Mińska, Kijowa i Tbilisi. Oprócz tego w mieście, jak zwykle, zagości Międzynarodowy Festiwal Konfrontacje Teatralne.
Poznań stanie barokiem, organizując Festiwal Muzyki Dawnej, a w Krakowie odbędzie się m,.in. 36. edycja Reminiscencji Teatralnych, której towarzyszyć będzie spotkanie międzynarodowej sieci IETM. Prapremierę „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego zaprezentuje Grzegorz Jarzyna.
Sztuka z pawilonu
W stolicy od lipca do grudnia na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia będzie działał Pawilon Artystyczny zaprojektowany przez duńskiego projektanta Olafura Eliassona. Projekt wyłoniony został w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Narodowy Instytut Audiowizualny. Przez sześć miesięcy mobilny pawilon będzie miejscem spotkań artystycznych, ekspozycji i wystaw z obszaru sztuk wizualnych i peroformans, a także prezentacji polskich instytucji kulturalnych. W galerii Kordegarda będzie można natomiast oglądać transmisje on-line z większości wydarzeń Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Kongresu Kultury.
Prezydencja z gestem
Źródło: inf. własna ngo.pl